Autor fotografie : Mlevicky
  • Letohrádok Babylon 2 - Donjuŝka
  • Letohrádok Babylon 3 - Miroslav Vančo
  • Letohrádok Babylon 4 - Tomas Hertl
  • Letohrádok Babylon 5 - Tomas Hertl
  • Letohrádok Babylon 6 - Peter Remeň
Zobraziť na veľkej mape

Letohrádok Babylon

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Písal sa rok 1894, keď si pani brodzianskeho kaštieľa, vojvodkyňa Natália Oldenburgová, nechala na vŕšku nad obcou postaviť pôvabné letné sídlo, tzv. Letohrádok Babylon. Stavba s priľahlým areálom slúžila ako miesto nerušeného oddychu i zábavy v kruhu priateľov.
Vojvodkyňa, talentovaná poetka a výtvarníčka, neter slovutného A. S. Puškina, sa veľmi rada obklopovala umelcami. Na lúke pri letohrádku usporadúvala oslavy, majálesy a iné podobné podujatia. V pokročilejšom veku, keď už na zábavy nebolo ani chuti, ani peňazí, sa u nej prejavili silné filantropické sklony (aby mohla pomáhať chudobným, rozpredávala dokonca rodinné šperky) a tiež láska k zvieratám, najmä psom. Tvrdievala, že nebyť jej psov, dávno by zabudla, čo je vďačnosť a vernosť. Pri Babylone nechala vojvodkyňa vybudovať honosný psí cintorín, jeden z prvých v našich končinách.
Po smrti šľachtičnej sa letohrádok netešil veľkej prosperite. Počas druhej svetovej vojny bol rozkrádaný a v nasledujúcich desaťročiach sa premenil na zrúcaninu. I v tomto stave však ide o nesmierne zaujímavú, architektonicky ojedinelú stavbu s osobitým čarom, ktoré ešte umocňuje okolitý lesík.
Letohrádok Babylon je prístupný po chodníku z obce Brodzany. Momentálne sa nijako nevyužíva, neskôr, po plánovanej rekonštrukcii, by mal slúžiť na turistické účely.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Partizánske (Trenčiansky kraj)

GPS: 48,604726 18,342569

Kontakt

Adresa: Brodzany, 958 42

Telefón: +421 38 748 72 15

Email: oubrodzany@stonline.sk

Web: http://www.brodzany.eu/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Letohrádok je voľne prístupný verejnosti.

Vstupné: Vstupné sa neplatí.

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Summer_house_in_Brodzany
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií