Múzeum holokaustu v Seredi

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V období totalitného Slovenského štátu dochádzalo k rozsiahlej perzekúcii židovského obyvateľstva. Židia boli postupne zbavení občianskych práv a majetku a bola im nariadená pracovná povinnosť. V roku 1941 sa začali budovať tri pracovné tábory – v Seredi, Novákoch a Vyhniach. Do dnešných čias sa z nich zachoval len tábor v Seredi.
Seredský tábor bol spočiatku najmä  pracovný, neskôr však plnil úlohu koncentračného tábora. Sústreďovali sa tu osoby, ktoré mali byť deportované do nacistických vyhladzovacích táborov, najmä do Osvienčimu v Poľsku. Od roku 1941 do roku 1945 prešlo seredským táborom približne 16 000 slovenských Židov. Väčšina z nich bola v rámci tzv. konečného riešenia židovskej otázky zavraždená.
V areáli pracovného a koncentračného tábora v Seredi je dnes zriadené Múzeum holokaustu, ktoré dokumentuje tragický osud slovenských Židov počas druhej svetovej vojny. V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a rozličné trojrozmerné predmety viažuce sa k prenasledovaniu Židov. K najzaujímavejším exponátom patrí dobytčí vagón, v ktorom deportovali ľudí do koncentračného tábora Osvienčim (Auschwitz).
Múzeum holokaustu slúži zároveň i ako pamätník všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Galanta (Trnavský kraj)

GPS: 48,288477 17,718822

Kontakt

Adresa: Kasárenská 1005/54, Sereď, 926 01

Telefón: +421 31 245 11 03

Email: holocaust.museum@snm.sk

Web: http://www.snm.sk/?muzeum-holokaustu-stale-expozicie&clanok=muzeum-holokaustu-v-seredi

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.snm.sk/?muzeum-holokaustu-otvaracie-hodiny

Vstupné: http://www.snm.sk/?muzeum-holokaustu-vstupne

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií