Skalné gule Megoňky

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Osada Megoňky, nachádzajúca sa v čadčianskej mestskej časti Milošová, sa pýši prírodnou raritou, akú len tak niekde neuvidíme. Touto raritou sú takmer dokonalo tvarované skalné gule rôznych veľkostí od 30 cm po viac ako 2 m. V minulosti sa tu nachádzali aj kúsky s priemerom okolo 3 m, ba dokonca i obria 5-metrová guľa, po ktorej zostalo iba prázdne lôžko v skalnej stene bývalého kameňolomu.
Vznik skalných gulí dosiaľ nie je uspokojivo objasnený. Geológovia sa nazdávajú, že vznikli otáčaním vo vnútri kameňa, archeológovia ich radia k nevyriešeným megalitickým záhadám, priaznivci teórií o mimozemšťanoch ich zase vyhlasujú za dielo vyšších civilizácií z vesmíru. Tak či onak, skalné gule v Megoňkách sú jednou z našich najzaujímavejších prírodných pamiatok, ktorej obdoby možno nájsť v známych a turisticky vyhľadávaných svetových atrakciách ako sú napr. Nebeské vajcia na Veľkonočných ostrovoch.
Nálezisko kamenných gulí v Megoňkách, ktoré je najväčším svojho druhu v Európe, je súčasťou komplexu ťahajúceho sa až do obce Klokočov. Mimo Megoniek je však výskyt útvarov ojedinelý, miesta s tak veľkou koncentráciou sa tam už nenachádzajú. Smutnou, realitou je, že množstvo skalných gúľ vrátane skutočne obrovských si ľudia z lokality pred jej vyhlásením za prírodnú pamiatku poodnášali do súkromných záhradiek.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Čadca (Žilinský kraj)

GPS: 49,496636 18,722524

Kontakt

Adresa: Čadca - Milošová, Čadca, 022 01

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%ADrodn%C3%A1_pamiatka_Megonky

Komentáre

      
Stanislav Tylka 06.05.2018 o 13:16 navštívil 05.05.2018
Žiadne smerové tabule alebo značky ktoré by navigovali k uvedenému miestu.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií