Autor fotografie : Majtán Robo
  • Necpalské vodopády 2 - Majtán Robo
  • Necpalské vodopády 3 - Majtán Robo
  • Necpalské vodopády 4 - Majtán Robo
  • Necpalské vodopády 5 - Majtán Robo
  • Necpalské vodopády 6 - Majtán Robo
  • Necpalské vodopády 7 - Majtán Robo
Zobraziť na veľkej mape

Necpalské vodopády

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Asi 12 km dlhá Necpalská dolina leží v pohorí Veľká Fatra medzi obcou Necpaly a vrchom Ploská. Preteká ňou Necpalský potok. V hlbších častiach doliny, v nadmorskej výške 740 – 840 m n. m., sa na postranných prítokoch tohto potoka vytvorili viaceré vodopády. Najznámejším z nich je vodopád Revúcky mlyn situovaný temer na konci doliny pod vrchom Borišov. Tento vodopád patrí k najvýraznejším vo Veľkej Fatre. Jeho výška je približne 4 m. Okrem Revúckeho mlyna sa v doline nachádzajú ešte ďalšie štyri vodopády, v ktorých pomenovaniach panuje mierny zmätok. Konkrétne ide o Druhý, alebo tiež Dolný Necpalský vodopád (výška cca 2 m), Prvý, Horný, alebo tiež Veľký Necpalský vodopád (výška cca 4,5 m), Malý Necpalský vodopád (výška cca 1,2 m) a napokon ešte jeden bezmenný a pomerne málo známy vodopád.
Necpalská dolina je prístupná po úzkej modro značenej asfaltovej ceste z Necpál, na ktorej platí zákaz vjazdu súkromným motorovým vozidlám. Dva z Necpalských vodopádov (Revúcky mlyn a Druhý/Dolný Necpalský vodopád) sa nachádzajú hneď pri tejto ceste a návštevník ich nemôže minúť. Ďalšie vodopády však ležia ďalej od cesty a nevedú k nim oficiálne značené trasy.

POZNÁMKA: Uvedené GPS súradnice patria najznámejšiemu z Necpalských vodopádov – vodopádu Revúcky mlyn.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Martin (Žilinský kraj)

GPS: 48,928724 19,072124

Kontakt

Adresa: Veľká Fatra, Necpalská dolina, Necpaly, 038 12

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií