Autor fotografie : Lukáš Zenka
  • Gaderská dolina 02 - Majtán Robo
  • Gaderská dolina 03 - Majtán Robo
  • Gaderská dolina 04 - Majtán Robo
  • Gaderská dolina 05 - Lukáš Zenka
  • Gaderská dolina 06 - Daniela Tomášiková
  • Gaderská dolina 07 - Daniela Tomášiková
  • Gaderská dolina 08 - Lukáš Zenka
  • Gaderská dolina 09 - Lukáš Zenka
  • Gaderská dolina 10 - Lukáš Zenka
  • Gaderská dolina 11 - Valeria Vechterova
Zobraziť na veľkej mape

Gaderská dolina

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Neďaleko turčianskej obce Blatnica sa rozprestiera jedna z najkrajších a najnavštevovanejších dolín Veľkej Fatry, Gaderská dolina. Táto dolina patrí ku klenotom slovenskej prírody, hustotou zaujímavých skalných útvarov – previsov, brál, dier, okien – a prekrásnych prírodných scenérií ju len tak niečo neprekoná. Jedinečnú atmosféru oblasti dotvára zurčiaca bystrinka zvaná Gaderský potok.
Gaderská dolina je zaujímavá i obrovským množstvom vzácnych druhov kveteny. Je priam botanickou záhradou. Možno tu nájsť známy plesnivec alpínsky, poniklec slovenský či našu najväčšiu orchideu, črievičník papučkový. Zo zvierat tu žije medveď, rys, vlk, ba dokonca i kamzík.
Historickou zaujímavosťou Gaderskej doliny je, že tu bol natočený prvý slovenský dlhometrážny hraný film Jánošík z dielne blatnických rodákov Siakeľovcov a aj časti novšieho Bielikovho Jánošíka z rokov 1962 – 1963.
Celou Gaderskou dolinou vedie značený turistický chodník, ktorého východiskom je obec Blatnica. Tento chodník pokračuje Dedošovou dolinou a možno sa ním (či odbočkami z neho) dostať na viaceré vrcholy hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. Samotnú Gaderskú dolinu uzatvára zaujímavý skalný útvar Čertova brána.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Martin (Žilinský kraj)

GPS: 48,953559 18,979673

Kontakt

Adresa: Veľká Fatra, Blatnica, 038 15

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Gadersk%C3%A1_dolina

Komentáre

      
jaro.d 08.04.2017 o 08:26 navštívil 04.07.2016
Boli sme tu aj v lete aj v zime,je to nádherné miesto.Pozreli sme si aj Blatnický hrad.Ďalšou zaujímavosťou pre veľkých aj malých je Mlynčekovo
      
horal 20.05.2016 o 22:23 navštívil 06.05.2016
Dolinou vedie vyasfaltovaná cesta vedúca súmerne s  priezračným horským potokom,Nenáročná túra pre rodiny s deťmi dokonca aj s kočíkmi.Nachádza sa tu aj blatnický hrad.Naozaj je čo pozrieť,oddýchnuť,zrelaxovať telo a resetovať myseľ.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií