Autor fotografie : Jerzy Opioła
  • Kvačianska  dolina 2 - Jerzy Opioła
  • Kvačianska  dolina 3 - Jerzy Opioła
  • Kvačianska  dolina 4 - Packa
  • Kvačianska  dolina 5 - Rafał Kozubek
  • Kvačianska dolina 6 - Stanislav Mokoš
Zobraziť na veľkej mape

Kvačianska dolina

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Prekrásna kaňonovitá dolina zarezaná hlboko do vápencov a dolomitov Chočských vrchov nad obcou Kvačany sa spoločne s neďalekou Prosieckou dolinou často označuje za najkrajšiu dolinu na celom Slovensku. Možno v nej obdivovať vodopády, krútňavové hrnce, skalné steny, bralá a iné zaujímavé prírodné výtvory. Osobitne radno vyzdvihnúť skalný útvar Jánošíkova hlava či bralo Roháč s kamenným krížom na vrchole, z ktorého sa naskytá krásny výhľad na celú dolinu. Najväčšou atrakciou lokality sú zrekonštruované historické vodné mlyny nachádzajúce sa v severnej časti doliny. Časť doliny nad mlynmi (smerom na obec Veľké Borové) sa nazýva Borovianka. Nachádza sa tu veľmi pekný, tzv. Ráztocký vodopád. Kvačianska dolina vyhlásená pre vzácne formy živej i neživej prírody za národnú prírodnú rezerváciu je prístupná po vyznačenom turistickom chodníku. Východiskami túr do lokality môžu byť obce Kvačany, Veľké Borové, Huty či Prosiek, z ktorého vychádza obľúbený okružný „Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina“.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Liptovský Mikuláš (Žilinský kraj)

GPS: 49,186979 19,542607

Kontakt

Adresa: Chočské vrchy, Kvačany, 032 23

Web: http://uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/329

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Kva%C4%8Dianska_dolina
Kvačianskou a Prosieckou dolinou 18.04.2017 Admin
Kategória: Trasa Príroda
Nemáš ešte skalp jedného z najkrajších kútov našej prírody a chýba ti odhodlanie? Tak ťa máličko namotivujeme a uvidíme čo to spraví. Že prečo tam máš ísť? No keď nevieš tak pozeraj na tento krutokrásny kus prírody v nenáročnom ... Čítať viac

Komentáre

      
Jaroslav Klinský 13.08.2017 o 10:00 navštívil
Moje první návštěva byla v r. 2012, kdy jsme šli nejprve Prosieckou dolinou a zpět k autu Kvačianskou dolinou. 
Letos se tam chystám opět, ale chtěl bych si to projít od Svoradu přes Prosečné do Borovianky - má někdo zkušenost, jak ta cesta vypadá. 
Cestou chci fotit, tak bych i přidal fotky z letošní cesty. 
Přidávám několik fotek z r. 2012 (bylo to září). Jsou ze začátku cesty Prosieckou dolinou. 
Fotky se nepodařilo nahrát, snad příště. :)
      
BiancoRossi44 25.02.2017 o 05:01 navštívil 29.11.2016
Deň pred prechodom Kvačanskou dolinou nám krásne nasnežilo a tým pádom dodalo našej turistike celkom iný rozmer... Bolo naozaj prekrásne :) Chceli sme vyskúšať aj domáci pivovar ale samozrejme nám neostal čas ;) nabudúce :) a nesmiem zabudnúť spomenúť Oblazy kde nám Mizael porozprával veľa zaujímavých vecí o ktorých som ani zďaleka netušil :) 
      
crashy 16.08.2016 o 08:05 navštívil 06.09.2014
Predstavuje príjemnú prechádzku po náučnom chodníku v horskom prostredí Liptova, so striedavým miernym stúpaním a s rôznymi zastávkami. Zastávka Kobyliny, zaručuje neopakovateľné výhľady do priepasti.  Trasa pokračuje od Veľkého Roháča k Malému Roháču s vyhliadkou na hornú časť doliny. Ďalšou zastávkou sú Mlyny oblazy s podarenými kozičkami. Odporúčam!
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií