Hradisko nad Belušskými Slatinami

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Bralnatý masív vrchu Hradište, ktorý v starších mapách nájdeme pod menom Ostré vŕšky, sa vypína sa nad Slatinskou dolinou, južne od Belušských Slatín. Masív predstavujúci prirodzenú dominantu oblasti bol osídlený už od 4. tisícročia pred n. l. V blízkosti jeho troch vrcholov, v lokalitách Hradište I., II. a III., sa našli starobylé mohyly a množstvo iných pozostatkov osídlenia z doby kamennej, z doby rímskej, z čias veľkomoravských i z neskorého stredoveku.
Azda najzaujímavejšou z tunajších archeologických lokalít je lokalita Hradište I., ktorá sa nachádza na hlavnom vrchole masívu. V minulosti sa tu rozprestieralo veľké drevené hradisko so strážnou vežou a palisádami. Dnes tu nájdeme zvyšky mohutného valového opevnenia a informačnú tabuľu osadenú obcou Beluša.
K tomuto miestu sa viaže povesť o deve Beluši, ktorú uniesol lúpežný rytier Kaj na svoj hrad. Keď sa devuchin otec Beloch a jej milý Kontúr rozhodli hrad dobyť, strhla sa víchrica, zem sa zatriasla, pevnosť sa rozsypala a lúpežníka i jeho rozmilú korisť pochovalo. Zo skaly náhle vytryskla voda, ktorá zaplavila celé okolie. Belušini pozostalí sa spoločne s ďalšími obyvateľmi podhradia potom museli presťahovať ďalej. Novozaloženú ves pomenovali Belušou, aby spomienka na švárnu dievčinu nikdy nevybledla.
Z ďalších archeologických lokalít na Hradišti je zaujímavá lokalita č. III., ktorá sa nachádza na nižšom južnom vrchole nad kameňolomom a naskytá sa z nej pekný výhľad.
Vrch Hradište je prístupný po žlto značenom turistickom chodníku z Belušských Slatín. Chodník prechádza okolo hradiska v lokalite Hradište I., a to vo vzdialenosti asi 100 m. K samotnému hradisku sa odpája neznačená lesná cesta. Značka potom pokračuje ďalej na južný vrchol s náleziskom Hradište III.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Púchov (Trenčiansky kraj)

GPS: 49,025782 18,355848

Kontakt

Adresa: Strážovské vrchy, Belušské Slatiny, Beluša, 018 61

Web: http://www.belusa.sk/info/historia/zaciatok-dejin

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií