Autor fotografie : Ivan Pohanka
Zobraziť na veľkej mape

Veľká Závadská jaskyňa

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na západnom svahu vrchu Skálie, južne od osady Zemianska Závada, sa nachádza dvojica jaskýň zvaných Závadské alebo tiež Temné. Väčšia z nich, tzv. Veľká Závadská (resp. Veľká Temná) jaskyňa leží v nadmorskej výške 607 m n. m. a dosahuje úctyhodnú dĺžku 100 m. Jej útroby ukrývajú hodnotnú a esteticky pôsobivú krasovú výzdobu; nájdeme tu stalagmity, krátke stalaktity i sintrové jazierka. Steny jaskyne sú zdobené krásnymi sintrovými nátekmi rôznych odtieňov. Jaskyňa je významná i z archeologického a paleontologického hľadiska – boli v nej totiž objavené pozostatky pravekého ľudského osídlenia i kosti dávno vyhynutých živočíchov. Návšteva Veľkej Závadkej jaskyne má dobrodružný charakter. Kvôli úzkym priechodom a nízkym stropom sa treba miestami riadne zohnúť, ba i plaziť. Návštevník musí rátať so zašpinením oblečenia, preto je dobré vziať si na výlet náhradný odev. Takisto treba mať dobrý zdroj svetla, najlepšie čelovku, prípadne i ďalšiu baterku. K veľkej Závadskej jaskyni sa možno dostať po neznačených chodníkoch zo Zemianskej Závady (časť obce Prečín) či z Horného Moštenca (miestna časť Považskej Bystrice).

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Považská Bystrica (Trenčiansky kraj)

GPS: 49,058167 18,48817

Kontakt

Adresa: Považská Bystrica - Horný Moštenec, 017 01

Telefón: +421 905 488 028

Email: bohuslav.kortman@speleostrazov.sk

Web: http://www.speleostrazov.sk/nase_jaskyne/zavadske_jaskyne.htm

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Jaskyňa oficiálne nie je prístupná verejnosti, ľudia ju však i napriek tomu navštevujú. V blízkej budúcnosti sa plánuje jej oficiálne sprístupnenie spojené i s vybudovaním náučného chodníka k jaskyni.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií