Autor fotografie : Stanislav Mokoš
  • Vtáčnik 1 - Stanislav Doronenko
  • Vtáčnik 2 - Stanislav Doronenko
Zobraziť na veľkej mape

Vtáčnik - 1346 m n. m.

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Vrch Vtáčnik je najvyšším vrchom celého rovnomenného pohoria. Vypína sa na pomedzí prievidzského a žarnovického okresu a predstavuje výraznú dominantu šíreho okolia. Vrch pokrývajú husté zmiešané lesy, samotný vrchol ozdobený železným krížom je však čiastočne odlesnený a ponúka ďaleké výhľady  na Kremnické, Štiavnické i Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru a celú oblasť hornej Nitry. K lákadlám vrchu, ale i celého pohoria vytvoreného v dávnych dobách sopečnou činnosťou, patria nádherné andezitové skalné útvary. Vrch Vtáčnik a jeho okolie je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie vyznačujúcej sa starými lesnými porastmi miestami priam pralesovitého charakteru. Severovýchodný svah vrchu je mimoriadne bohatý na čučoriedky. Na Vtáčnik vedú viaceré značkované turistické chodníky. Východiskami túr môžu byť obce Kľak, Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom či Bystričany. Vrchol Vtáčnika je i zastávkou náučného chodníka, ktorého východiskom je Gepňárova dolina situovaná pri obci Bystričany.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Prievidza (Trenčiansky kraj)

GPS: 48,624696 18,634914

Kontakt

Adresa: Vtáčnik, Kamenec pod Vtáčnikom, 972 44

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Vt%C3%A1%C4%8Dnik_%28vrch_vo_Vt%C3%A1%C4%8Dniku%29

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Mount_Vt%C3%A1%C4%8Dnik

Komentáre

      
BiancoRossi44 25.02.2017 o 05:08 navštívil 30.12.2016
Tento deň sme plánovali už od začiatku decembra. Pôvodne sme sa mali pridať k domácemu parťákmi ktorý nakoniec nešiel. Tak som naštartoval moju starú Audinku ktorá nás odviezla na Kamenec pod Vtáčnikom a mohli sme pokračovať peši ;) Na moju smolu som si nemohol dať ani z kamosovej Baracky - nevýhoda šoférov... Nevadí :) Vlastne nás neodradili ani názory ľudí že Vtáčnik je na h***o... Ale kdeže... Pri výstupe sme ich tvrdenia hneď vyvrátili a jediné šťastie že asi 200 turistov ktorý mali nejaký zájazd sme postupne postretali počas výstupu a tak hore bolo našťastie iba pár jedincov. Hodinku sme si užili nádherné vyhlady. Dole sme sa vybrali smerom opäť na Kamenec ale inou trasou :) 
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií