Aponiovská knižnica - Veľký kaštieľ v Oponiciach

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Veľký renesančný kaštieľ situovaný na okraji obce Oponice ukrýva prevzácny historický klenot – barokovú knižnicu rodu Aponiovcov založenú v 18. storočí veľkým milovníkom a zberateľom kníh, grófom A. J. Aponim. Knižnica sídlila pôvodne vo Viedni, neskôr sa presťahovala do Bratislavy a stala prvou verejnou knižnicou v Uhorsku. V 19. storočí ju Aponiovci presunuli do svojho rodového sídla, kaštieľa v Oponiciach, kde pre ňu nechali vybudovať celé jedno krídlo.
V súčasnosti je Aponiovská knižnica sprístupnená širokej verejnosti. Návštevníci tu môžu vidieť viac ako 17 000 zväzkov v 12 jazykoch, najmä v latinčine, taliančine, francúzštine a nemčine. Medzi historickými dielami neraz obrovskej hodnoty nájdeme pápežské listiny, výpisy z inkvizičných procesov, diela Giordana Bruna, Isaaca Newtona, Kanta, Goetheho, Machiavelliho alebo Michelangela. Spomenúť radno i vizuálne atraktívne historické mapy, architektonické návrhy či tlačené nákresy maliara Leonadra da Vinciho. Tunajším najstarším dielom je spis filozofa Isokrata z roku 1515. K najdrahším patrí biblia vydražená za 30 miliónov dolárov.
K atraktivite a unikátnej atmosfére Aponiovskej knižnice považovanej, len tak mimochodom, za najkrajšiu knižnicu na celom Slovensku, prispieva nádherný empírový nábytok z Paríža. Veľkoleposť a impozantné interiérové riešenie knižnice nabáda mnohých prirovnávať ju k čarodejníckej knižnici z filmov o Harrym Potterovi. Toto prirovnanie napokon nemusí byť až tak vedľa – i tu totiž nájdeme okrem spisov venovaných serióznym vedám i diela zasvätené okultizmu, čiernej mágii a bosoráctvu.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Topoľčany (Nitriansky kraj)

GPS: 48,464022 18,148347

Kontakt

Adresa: Oponice 271, Oponice, 956 14

Telefón: +421 918 398 656; +421 915 851 883

Email: aponi.kniznica@snk.sk

Web: http://www.snk.sk/sk/muzea/aponiovska-kniznica-bibliotheca-apponiana.html

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.snk.sk/sk/otvaracie-hodiny.html

Vstupné: http://www.snk.sk/sk/muzea/aponiovska-kniznica-bibliotheca-apponiana/cennik-sluzieb-aponiovska-kniznica.html

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií