Malá Závadská jaskyňa

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Pohorie Súľovské vrchy ukrýva niekoľko desiatok väčších či menších jaskýň. Najznámejšou z nich je verejnosti voľne prístupná Šarkania diera v Súľovských skalách, azda zaujímavejšie sú však Závadské jaskyne nachádzajúce sa neďaleko Zemianskej Závady. I kratšia z nich, Malá Závadská (alebo tiež Malá Temná) jaskyňa sa so svojou dĺžkou 45 m radí k väčším spomedzi súľovských jaskýň. Vďaka pomerne mohutnej a bohatej sintrovej výzdobe patrí zároveň k ďaleko najkrajším. Malá Závadská jaskyňa predstavuje – podobne ako jej väčšia susedka – ojedinelý typ tzv. klastokrasovej jaskyne vytvorenej v karbonatických zlepencoch. Vďaka tomu má medzi slovenskými jaskyňami osobitný geomorfologický a speleologický význam. K malej Závadskej jaskyni vedú neznačené chodníky zo Zemianskej Závady (časť obce Prečín) alebo z Horného Moštenca (miestna časť Považskej Bystrice).

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Považská Bystrica (Trenčiansky kraj)

GPS: 49,058851 18,488726

Kontakt

Adresa: Považská Bystrica - Horný Moštenec, 017 01

Telefón: +421 905 488 028

Email: bohuslav.kortman@speleostrazov.sk

Web: http://www.speleostrazov.sk/nase_jaskyne/zavadske_jaskyne.htm

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Jaskyňa oficiálne nie je prístupná verejnosti, ľudia ju však i napriek tomu navštevujú. V blízkej budúcnosti sa plánuje jej oficiálne sprístupnenie spojené i s vybudovaním náučného chodníka k jaskyni.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií