Autor fotografie : Miroslav Sova
  • Jaskyňa Brložná diera 3 - Miroslav Sova
  • Jaskyňa Brložná diera 6 - Peter Strečanský
  • Jaskyňa Brložná diera 1 - Miroslav Sova
  • Jaskyňa Brložná diera 4 - Miroslav Sova
  • Jaskyňa Brložná diera 5 - Miroslav Sova
  • Jaskyňa Brložná diera 7 - Peter Strečanský
Zobraziť na veľkej mape

Jaskyňa Brložná diera

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V svahu Malého Rokoša v Strážovských vrchoch sa nachádza viac ako 40 m dlhá jaskyňa Brložná diera niekedy zvaná i jaskyňou Brloh (nemýliť s jaskyňou Brloh v katastri obce Dvorníky nad Nitricou). Túto jaskyňu vyhlásenú i za prírodnú pamiatku tvorí priestranná sieň, z ktorej vychádza niekoľko menších sienok. V tajomných útrobách Brložnej diery možno obdivovať skromnú krasovú výzdobu i rôzne živočíchy, ktoré tu pravidelne  nachádzajú útočisko. V zime tu natrafíme na kvantá hibernujúcich motýľov, sem tam i na zo stropu visiaceho netopiera. V dávnej minulosti bola jaskyňa osídlená aj človekom. Pri vstupe do Brložnej diery sa nachádza informačný panel. Zo skaly nad jaskyňou sa naskytá pekný polkruhový výhľad na okolitú krajinku. K jaskyni vedie náučný chodník pomenovaný po národne uvedomelom kňazovi a lekárovi Fraňovi Madvovi, ktorý spája obce Nitrianske Sučany a Nitrianske Rudno. Z tohto chodníka, ktorý je mimochodom v okolí jaskyne pomerne náročný, istený reťazami, sa možno napojiť na turistickú značku vedúcu až na vrch Rokoš (1010 m n. m.).

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Prievidza (Trenčiansky kraj)

GPS: 48,755843 18,442261

Kontakt

Adresa: Nitrianske Sučany, 972 21

Web: http://uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/1160

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.ssj.sk/sk/user_files/VVPJ_TN_6_2009.pdf

Vstupné: Vstup do jaskyne je bezplatný.

Komentáre

      
Jar mila 26.10.2020 o 20:39
Áno, veľmi sme sa tešili, prečo utekať hneď do tatier. Vychádzali sme v Nitrianskom Rudne, tu sa ešte dalo povedať, že ide o náučný chodník. Občas tabuľa a smerovka. Ale stále sa tie turistické značky akosi strácali a k jaskyni to už je úplne zle značené a hlavne nebezpečné a o vyhladoch sa hovoriť ani nedá. Možno by bolo dobré pri tabuľkách chránená oblasť napísať aj kde sa nachádzam, pre ľahšiu orientáciu. Do Nitrianskych Sucian sme nepokracovali, vyzeral ten chodník - nechodnik hrozivo. Odchádzali sme sklamaní smer Diviacka nová Ves, je to lepšia trasa. 
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií