Stredoslovenská galéria – Bethlenov dom

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Banskobystrický meštiansky dom na Dolnej ulici č. 8 pochádza zo 16. storočia a je zaujímavý nielen zachovaným latinským nápisom „BENEDICTIO DOMINI DIVITES TACIT“ (Požehnanie Pánovo prináša bohatstvo), ale i slávnou históriou. Keď totiž sedmohradský vojvoda Gabriel Bethlen v prvej polovici 17. storočia povstal proti cisárovi, obsadiac v podstate celé územie Slovenska, nechal sa práve v tomto dome korunovať za uhorského kráľa. Známe protihabsburské povstanie napokon nebolo úspešné a odbojný vojvoda sa kráľovskej koruny musel vzdať. Bethlenov dom je v dnešnej dobe administratívnym sídlom, a tiež jedným z výstavných priestorov Stredoslovenskej galérie, inštitúcie s regionálnou pôsobnosťou, ktorá sa zameriava na prezentáciu, výskum a tvorbu zbierok moderného a súčasného umenia. Jednou z domén tejto galérie je umelecká grafika – umenie grafiky z 2. polovice 20. storočia je v jej zbierkach zastúpené takmer v komplexnej podobe.
Popri výstavnej a zbierkotvornej činnosti sa Stredoslovenská galéria venuje aj vytváraniu rozmanitých sprievodných programov predstavujúcich umelecké druhy ako poézia, próza, tanec, hudba či film.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Banská Bystrica (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,734374 19,143548

Kontakt

Adresa: Dolná 8, Banská Bystrica, 974 01

Telefón: +421 48 470 16 15

Email: ssgbb@ssgbb.sk

Web: http://www.ssgbb.sk/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.ssgbb.sk/uvod/otvaraciehodiny

Vstupné: http://www.ssgbb.sk/uvod/vstupne

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií