Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Radzim 2 - Daniela Tomášiková
  • Radzim 3 - Daniela Tomášiková
Zobraziť na veľkej mape

Radzim - 991 m n. m.

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Mohutný vápencový masív Radzim je najvyšším vrchom Dobšinského predhoria patriaceho do Stolických vrchov. Má dva vrcholy – Veľký Radzim (991) a Malý Radzim (961 m n. m.), ktoré z niekoľkých strán obklopujú vysoké vápencové bralá. Na týchto bralách sa nachádzajú vyhliadkové plošiny s krásnymi výhľadmi na rôzne smery – na Slovenský raj, Volovské vrchy, Stolické vrchy, Vysoké Tatry či Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách. Vyhliadka pod Veľkým Radzimom sa nazýva i Vdovčíkovo alebo Dovčíkovo kreslo. Nachádza sa tu totiž  skalný útvar pripomínajúci veľkú sedačku, v ktorom údajne sedával miestny zbojník Dovčík (Vdovčík). Práve odtiaľto pozoroval krajinu a plánoval lúpeže. Podľa povesti prepadával panské koče a kaštiele okrem kaštieľa v Betliari, pretože tamojšia grófka bola jeho milenkou. Výhľady sa okrem plošín pod vrcholmi naskytajú i z vrcholových častí Veľkého a Malého Radzima. Medzi oboma vrcholmi sa nachádza trávnaté sedlo s miestami na posedenie. K zaujímavostiam Radzima patrí veľmi vzácna žlto kvitnúca endemická rastlina jazyčník sivý.
Masív Rdzim je prístupný po oficiálnom značenom turistickom chodníku, ktorý však končí pri vyhliadke Vdovčíkovo kreslo. Ďalej na vrchol Veľkého Radzima a na vrchol a vyhliadky Malého Radzima vedie neoficiálny, avšak dobre viditeľný chodník, ktorý je tu a tam označený šípkami. Východiskom túr je zväčša obec Brdárka.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Rožňava (Košický kraj)

GPS: 48,774918 20,338453

Kontakt

Adresa: Stolické vrchy, Brdárka, 049 34

Web: http://obecbrdarka.webnode.sk/o-obci/

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií