Autor fotografie : David Fiala
  • Slavošovský tunel 1 - Jozef Barila
  • Slavošovský tunel 02 - D
  • Slavošovský tunel 3 -
  • Slavošovský tunel 4 -
Zobraziť na veľkej mape

Slavošovský tunel

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V dôsledku tzv. Viedenskej arbitráže musela ČSR krátko pred 2. svetovou vojnou odstúpiť Maďarsku územia južného Slovenska. Tým boli prerušené niektoré železničné trate a vyvstala nutnosť vybudovať nové. Keď ale po vojne Maďarsko zabrané územia vrátilo, dostavba nových tratí  sa stala bezpredmetnou a po rozbehnutých stavebných prácach zostalo mnoho nevyužitých pamiatok. K týmto pamiatkam patrí i Slavošovský tunel pod vrchom Homôľka, ktorý spája obce Slavošovce a Magnezitovce (časť Kopráš).
Tunel, ktorým nikdy nijaký vlak neprešiel (nie sú tu dokonca ani koľajnice), je dnes obľúbenou turistickou atrakciou. Vyhľadávajú ho dokonca i zahraniční návštevníci. Jeho dĺžka je asi 2,5 km a možno ho prejsť za necelú hodinu. Návštevníkov tunela čaká vlhko, chlad a čiernočiernočierna tma, čo v kombinácii s faktom, že človek nikdy nevie, na čo v neosvetlenom podzemí narazí, vytvára nezabudnuteľný adrenalínový zážitok.  
Na prechod tunelom si treba vziať nepremokavú obuv, teplé oblečenie a vlastný zdroj svetla. Trasu možno absolvovať i na bicykli. Pred vchodom do tunela na slavošovskej strane sa nachádza príjemný oddychový areál s altánkami, ohniskom a hojdačkami.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Rožňava (Košický kraj)

GPS: 48,702517 20,268636

Kontakt

Adresa: Slavošovce, 049 36

Telefón: +421 58 788 26 00

Email: slavosovsky.tunel@gmail.com

Web: http://www.slavosovce.sk/zaujimavosti/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Tunel je voľne prístupný verejnosti.

Slavošovský tunel - Ako sa fotí tma 07.09.2017 Admin
Kategória: Pamiatky
David Fiala nám poslal originálne fotky Slavošovského tunela a chceme sa s vami o ne podeliť v pôvodnej veľkosti naozaj stoja zato. Slavošovský tunel - David Fiala'> Slavošovský tunel - David Fiala'> Slavošovský tunel - David Fiala'>... Čítať viac
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií