Dom ľudového bývania Veľké Úľany

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na kopci pri brehu potôčika Ereč vo Veľkých Úľanoch sa zachoval vzácny historický ľudový dom z roku 1910. Dom bol postavený z nepálených tehál, jeho strecha má trstinovú krytinu. V súčasnosti je ako vzácna kultúrna pamiatka prístupný širokej návštevníckej verejnosti. V jeho interiéroch je inštalovaná národopisná expozícia s množstvom zaujímavých predmetov zo zbierok Vlastivedného múzea v Galante. Expozícia prezentuje spôsob bývania ľudu v dedinskom prostredí na „Matúšovej zemi“ (oblasť medzi Malým Dunajom a Váhom s mestami Senec, Galanta či Šaľa) v období prvej tretiny 20. storočia.
Dom ľudového bývania je trojpriestorový. Skladá sa z kuchyne, obytnej izby a komory. Kuchyňa s mohutnou zabudovanou pecou a historickým sporákom z roku 1930 je – podobne ako obytná izba – zariadená vzácnym historickým nábytkom a množstvom dobových predmetov a ľudovoumeleckých výrobkov. V komore so samostatným vstupom z dvora môžeme vidieť rôzne úžitkové predmety a náradie, napríklad pomôcky pri pečení chleba, ako je koryto, lis na zemiaky, slamenice, prútené košíky, lopár na sádzanie chleba do pece; taktiež rezač na kapustu, maselnicu, slamené zásobnice, koše na sušenie ovocia, drevené vyrezávané pracovné náradie a mnoho iného.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Galanta (Trnavský kraj)

GPS: 48,158672 17,575834

Kontakt

Adresa: Školská 726, Veľké Úľany, 925 22

Telefón: +421 31 787 81 08; +421 31 780 55 35

Email: vlast.muzeum.ga@zupa-tt.sk

Web: http://www.ulany.sk/?page=pamiatkadetail&id=19

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.muzeum.sk/?obj=pamiatka&ix=dlbvu_vmga

Vstupné: http://www.muzeum.sk/?obj=pamiatka&ix=dlbvu_vmga

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií