Autor fotografie : Mateusz Szafraniec
  • Babia hora 02 - Jerzy Opioła
  • Babia hora 03 - Jerzy Opioła
  • Babia hora 04 - Daniela Tomášiková
  • Babia hora 05 - Jerzy Opioła
  • Babia hora 06 - Jerzy Opioła
  • Babia hora 07 - Witek1303
Zobraziť na veľkej mape

Babia hora - 1725 m n. m.

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Dominantou Hornej Oravy a zároveň najvyšším vrchom pohoria Oravské Beskydy je vrch Babia hora nachádzajúci sa na slovensko-poľskej hranici v katastri obce Oravská Polhora. Jeho vrchol predstavuje najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska. Veľkolepý kruhový výhľad, ktorý sa z neho naskytá, si svojho času vychutnávali také osobnosti, ako Pavol Országh Hviezdoslav či vášnivý turista a lyžiar Karol Wojtyla (neskorší pápež Ján Pavol II.). Početné výstupy druhého menovaného pána pripomína i pamätná tabuľa. Zaujímavosťou je, že túto tabuľu osadili po roku 1989 na mieste staršej pamätnej tabule, ktorá informovala o údajnom výstupe V. I. Lenina na Babiu horu.
Babia hora leží na severnom okraji karpatského oblúka a zachytáva veterné prúdy od Atlantického oceánu. Niet sa preto čomu čudovať, že je tu zväčša chladné a vlhké podnebie s častými hmlami a zrážkami.
Východiskom túr na Babiu horu je spravidla lokalita Slaná voda pri Oravskej Polhore. Túra je mimoriadne pekná a zaujímavá, a to i vďaka rôznorodosti tunajšieho prírodného bohatstva; na úpätí vrchu sa nachádzajú početné močiare a rašeliniská charakteristické pre celú oblasť Oravských Beskýd, v stredných polohách sa rozprestiera pôvodný hustý prales, ktorý vyššie postupne vytláča kosodrevina a horské lúky. Samotný vrchol je tvorený zaujímavým skalným rumoviskom.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Námestovo (Žilinský kraj)

GPS: 49,57305 19,529248

Kontakt

Adresa: Oravské Beskydy, Oravská Polhora, 029 47

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Babia_hora

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Babia_G%C3%B3ra

Komentáre

      
horal 20.05.2016 o 22:04 navštívil 20.05.2016
Úžasné,krásne odporúčam.Treba vidieť na vlastné oči ináč sa tá nádhera opísať nedá.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií