Autor fotografie : www.shutterstock.com
  • Zámok a Sobášny palác 2 - www.shutterstock.com
  • Zámok a Sobášny palác 3 - Anna Kucharčíková
  • Zámok a Sobášny palác 4 - Anna Kucharčíková
  • Zámok a Sobášny palác 5 - Anna Kucharčíková
Zobraziť na veľkej mape

Zámok a Sobášny palác v Bytči

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Renesančný zámok v Bytči nadväzujúci na typ talianskych mestských palácov dal v 16. storočí postaviť mocný uhorský magnát František Thurzo. Zámok sa stal dejiskom viacerých historických udalostí: v 16. storočí sa tu konal súd s prisluhovačmi „Krvavej grófky“, Alžbety Báthoryovej, sto rokov nato sa tu jeden zo stráž držiacich vojakov, Juraj Jánošík, zoznámil s uväzneným zbojníkom Tomášom Uhorčíkom, pod vplyvom ktorého sa neskôr sám dal na zboj, stanúc sa najslávnejším slovenským lúpežníkom. V súčasnej dobe sa v zámku nachádza Štátny oblastný archív v Bytči.
Súčasťou zámockého komplexu je noblesný Sobášny palác, ktorý vystaval uhorský palatín Juraj Thurzo pre svojich šesť dcér. Palác predstavujúci jednu z najvýznamnejších renesančných pamiatok nielen na Slovensku, ale i v strednej Európe, spravuje Považské múzeum v Žiline a je prístupný širokej návštevníckej verejnosti. Prehliadka jeho starobylých priestorov je doplnená stálou výstavou zoznamujúcou návštevníkov s dejinami vyšších vrstiev spoločnosti, a tiež s pamiatkami UNESCO na Slovensku.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Bytča (Žilinský kraj)

GPS: 49,220474 18,559196

Kontakt

Adresa: Zámok 108/9, Bytča, 041 01

Telefón: +421 41 552 30 27

Email: muzeum@pmza.sk

Web: http://pmza.sk/expozicie/sobasny-palac-bytca/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://pmza.sk/expozicie/sobasny-palac-bytca/

Vstupné: http://pmza.sk/expozicie/sobasny-palac-bytca/

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií