Autor fotografie : Palino Peťovský
  • Spečený val 2 - Palino Peťovský
  • Spečený val 3 - Palino Peťovský
  • Spečený val 4 - Palino Peťovský
  • Spečený val 5 - Palino Peťovský
  • Spečený val 6 - Palino Peťovský
  • Spečený val 7 - Palino Peťovský
  • Spečený val 8 - Palino Peťovský
  • Spečený val 9 - Palino Peťovský
Zobraziť na veľkej mape

Spečený val

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Spečený val, Val obrov či Slovenský Čínsky múr – tak a ešte všelijako inak sa zvykne nazývať unikátna a pre mnohých záhadná starobylá stavba, ktorá sa prerušovane tiahne od Sitna cez Štiavnické vrchy až po Ipeľ a Dunaj. Podľa niektorých bádateľov pokračuje i za Dunajom, vedie vraj dokonca až k Čiernemu moru, vďaka čomu sa niekedy označuje i za Európsky Čínsky múr.
Spečený val je 12 až 15 m široký a 2,5 až 4 m vysoký obranný zemný násyp spevnený kameňmi, ktorého súčasťou bola v minulosti drevená konštrukcia s vysokými palisádami. Zemina valu je spečená pri vysokej teplote. K spečeniu došlo vďaka zapáleniu drevenej konštrukcie. Napriek záujmu bádateľov sa dodnes presne nevie, kto, kedy a prečo Spečený val postavil. Povesti vravia, že jeho staviteľmi boli obri alebo čerti, podľa moderných „záhadológov“ je dielom mimozemskej civilizácie. Pravdepodobnejšie však bude, že ho postavili starovekí Rimania v spolupráci s Germánmi na obranu pred útokom nomádov z východu.
Zvyšky valu možno dodnes vidieť v chotároch tekovských obcí. Veľmi pekne zachovaná časť sa nachádza na vŕšku Vtáčnik pri Pečeniciach. Val tu má podobu vyvýšenej kamennej sutiny, miestami pripomína širokú cestu, inde zase zvetraný múr. Na niektorých kameňoch sú viditeľné i stopy po pálení v podobe červených škvŕn. K tomuto úseku Spečeného valu vedie z Pečeníc náučný chodník. Jeho informačné panely predstavia návštevníkovi nielen samotný val, ale napríklad i faunu a flóru oblasti.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Levice (Nitriansky kraj)

GPS: 48,300812 18,783389

Kontakt

Adresa: Štiavnické vrchy, Pečenice, 935 03

Telefón: +421 36 639 41 71

Email: obec.pecenice@stonline.sk

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Val_obrov

Komentáre

      
Vevecka 08.06.2016 o 19:24 navštívil 08.06.2016
Dobrá prechádzka, v príjemnom prostredí.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií