Autor fotografie : Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 2 - Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 3 - Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 4 - Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 5 - Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 6 - Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 7 - Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 8 - Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 9 - Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 10 - Palino Peťovský
  • Skalné obydlia v Lišove 11 - Palino Peťovský
Zobraziť na veľkej mape

Skalné obydlia v Lišove

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Drobná hontianska dedinka Lišov nachádzajúca sa v jednom z najjužnejších výbežkov Štiavnických vrchov sa môže popýšiť skutočne nevšednou pamiatkou - unikátnymi historickými obydliami ručne vytesanými do tufových skál. Príbytky podobné známejším skalným obydliam v Brhlovciach vznikli pôvodne zrejme ako útočisko ľudí pred Turkami, v neskorších obdobiach v nich nachádzali domov rôzni chudobní Lišovčania. Prvé z obydlí (GPS: 48.232531, 18.85981) je prístupné približne zo stredu obce, smer k nemu vyznačuje šípka na moste vedúcom cez miestny potok. Obytné priestory príbytku tvorí viacero izieb od maličkých až po 30 m dlhú v čierno-čiernej tme ponorenú halu. V jednej z izieb je do skaly vytesaná i posteľ a nočný stolík. Z obydlia vedie tajná chodba až k Lišovskému potoku, ktorá slúžila ako prístupová cesta k vode, a tiež ako núdzový východ. Toto obydlie bolo využívané až do 20. storočia. Jeho posledným obyvateľom bol chudobný obuvník Selečéni. Okolie obydlia je pekne upravené. Druhé z lišovských skalných obydlí (GPS: 48.237899,18.867057) je podobné prvému, nakoľko ho však v minulosti využívalo miestne poľnohospodárske družstvo, nachádza sa na ňom viacero rušivých „moderných“ prvkov ako hrdzavé mreže či torzo elektrického stĺpa. Na druhej strane tu však možno obdivovať i pozostatky starého, dosiaľ neznámeho nápisu. K druhému skalnému obydliu sa možno dostať zo severnej časti obce okolo poľnohospodárskeho družstva.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Krupina (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,232531 18,85981

Kontakt

Adresa: Lišov, 962 71

Telefón: +421 45 551 91 90

Email: lisov@lisov.sk

Web: http://www.lisov.sk/static.php?sk/aktuality/pravda-17-7-2011/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Obydlia sú voľne prístupné verejnosti.

Vstupné: Vstup do obydlí je bezplatný. Obec však ponúka možnosť využiť platenú sprievodcovskú službu, ktorá návštevníka prevedie miestnymi pamiatkami vrátane skalných obydlí. Prehliadku možno spojiť i s občerstvením a ochutnávkou miestnych vín. Pre informácie o cene sprievodcovskej služby treba kontaktovať obec Lišov: +421 45 551 91 90; lisov@lisov.sk.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií