Autor fotografie : Palino Peťovský
  • Pamätník - rozhľadňa na Vápniku 2
  • Pamätník - rozhľadňa na Vápniku 3
  • Pamätník - rozhľadňa na Vápniku 4
  • Pamätník - rozhľadňa na Vápniku 5
  • Pamätník - rozhľadňa na Vápniku 6
  • Pamätník - rozhľadňa na Vápniku 7
  • Pamätník - rozhľadňa na Vápniku 8
  • Pamätník - rozhľadňa na Vápniku 9
  • Pamätník - rozhľadňa na Vápniku 10
Zobraziť na veľkej mape

Pamätník - rozhľadňa na Vápniku

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na vrchu Vápnik  ležiacom približne 5 km od Levíc stála rokoch 1944 – 1945 štábna pozorovateľňa 2. Ukrajinského frontu a jeho veliteľa, maršala R. J. Malinovského. Pozorovateľňa zohrala úlohu pri riadení oslobodzovacích bojových operácií 2. svetovej vojny, konkrétne tzv. Bratislavsko-Brnianskej operácie, ktorá priniesla slobodu veľkej časti Slovenska vrátane hlavného mesta Bratislavy, a ktorá svojou troškou prispela i ku konečnej porážke nacistického Nemecka. Pôvodná pozorovateľňa sa na vŕšku nezachovala, v roku 1960 tu však bol postavený pamätník, ktorý má onú historickú pozorovateľňu symbolizovať. Táto stavba v tvare štylizovaného sediaceho leva bola po dlhom období chátrania v rokoch 2013 – 2015 zrekonštruovaná a dnes patrí k najvýznamnejším samostatne stojacim murovaným rozhľadniam na Slovensku. Z jej vrcholu sa naskytá krásny výhľad na Levice, Štiavnické vrchy, rieku Hron, atómovú elektráreň v Mochovciach, i za maďarské hranice.
Čo sa týka vrchu Vápnik (miestnym názvom Šiklóš), na ktorom pamätník stojí, radno spomenúť, že ide o obrovskú travertínovú kopu – jednu z najväčších na Slovensku. Vypína sa do výšky 274 m n. m. a je unikátnym paleontologickým náleziskom – našiel sa tu napríklad výliatok medzipancierovej dutiny korytnačky močiarnej alebo zachovaná čeľusť a zuby pravekého nosorožca. Tieto a ďalšie nálezy sa dnes nachádzajú v Tekovskom múzeu v Leviciach.
Na vrch Vápnik sa možno poľahky dostať z Kalinčiakova (dnes časť mesta Levice) či z obce Mýtne Ludany.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Levice (Nitriansky kraj)

GPS: 48,182852 18,643232

Kontakt

Adresa: Mýtne Ludany, 935 56

Telefón: +421 36 639 01 13

Email: info@pamatnik-vapnik.sk

Web: http://www.pamatnik-vapnik.sk/

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií