Kaštieľ v Bardoňove - Múzeum a ľudová izba

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na okraji obce Bardoňovo v okrese Nové Zámky stojí krásne zrekonštruovaný kaštieľ rodiny Kelecsényiovcov, ktorého história sa začala písať už v 18. storočí. Pôvodne šlo o menšiu šľachtickú kúriu, ktorá bola niekoľkokrát prestavaná, až sa v druhej polovici 19. storočia zmenila na reprezentatívnu trojkrídlovú rezidenciu s ozdobnou neobarokovou fasádou.
Kaštieľ vyhlásený i za národnú kultúrnu pamiatku je dnes prístupný širokej návštevníckej verejnosti. V jeho priestoroch je zriadené múzeum so stálou expozíciou zloženou z troch častí. Jedna sa venuje dejinám obce a okolia, a tiež šľachtickým rodom, ktoré v oblasti žili. Ďalšia časť je zameraná na rodinu Mirbach-Kelecsényi. Predstavuje unikátne predmety z pôvodného vybavenia kaštieľa, ale i z Mirbachovho paláca v Bratislave, ktorý spoločne so svojím manželom, Emilom von Mirbachom, kúpila majiteľka bardoňovského kaštieľa, grófka Iréne Kelecsényi. Poslednou časťou múzea je Ľudová izba. V nej môže návštevník obdivovať krásny dobový nábytok, ľudové kroje, ručne maľovanú keramiku, tkané obrusy a rôzne iné predmety dennej potreby z čias dávno minulých.
Bardoňovský kaštieľ je obklopený udržiavaným parkom z 19. storočia, v ktorom sa nachádza množstvo vzácnych a veľmi starých drevín.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Nové Zámky (Nitriansky kraj)

GPS: 48,111307 18,425918

Kontakt

Adresa: Kaštieľ Kelecsényiovcov, Bardoňovo, 941 49

Telefón: +421 917 640 806; +421 904 207 291

Email: muzeumbardonovo@gmail.com

Web: http://www.obecbardonovo.sk/pamiatky.html

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: +421 917 640 806; +421 904 207 291; muzeumbardonovo@gmail.com Návštevu je potrebné nahlásiť vopred.

Vstupné: Vstupné je dobrovoľné.

Zdroj

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Manor_in_Bardo%C5%88ovo
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií