Autor fotografie : Majtán Robo
  • Rojkovské rašelinisko 2 - Majtán Robo
  • Rojkovské rašelinisko 3 - Majtán Robo
  • Rojkovské rašelinisko 4 - Majtán Robo
  • Rojkovské rašelinisko 5 - Majtán Robo
  • Rojkovské rašelinisko 6 - Majtán Robo
  • Rojkovské rašelinisko 7 - Majtán Robo
  • Rojkovské rašelinisko 8 - Majtán Robo
  • Rojkovské rašelinisko 9 - Majtán Robo
Zobraziť na veľkej mape

Rojkovské rašelinisko

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Neveľké rašelinisko ležiace pri osade Rojkov (miestna časť obce Stankovany) je jedným z najstarších rašelinísk v celej Európe. Vekom 15.000 rokov prekonáva i známe rašeliniská v Írsku a severnej Európe. Význam tejto lokality však nespočíva len v jej vysokom veku. Rašelinisko sa vyznačuje nesmiernou prírodnou diverzitou s množstvom zaujímavých foriem živej i neživej prírody. Nachádzajú sa tu jazierka s bublajúcou minerálnou vodou a sírou zapáchajúce bahenné krátery. Tunajšie vzácne bahno bolo v minulosti využívané napríklad i v ľubochnianskych kúpeľoch. V rašelinisku rastú zriedkavé a často nevšedné druhy rastlín. Azda najzaujímavejšou z nich je vzácna mäsožravá rastlina rosička okrúhlolistá. Jej drobné oválne listy sú pokryté červenými žľaznatými chĺpkami s kvapôčkami lepkavej, medom voňajúcej „rosy“, ktorá vábi hmyz. Živočích, ktorý sa nechá zlákať, ostane prilepený na chĺpkoch. Následne sa k nemu začnú pomaly stáčať i ostatné žľaznaté chĺpky, list sa skrúti a bezmocná obeť začína byť trávená. Rojkovské rašelinisko sa nachádza v bezprostrednej blízkosti zastavanej časti Rojkova. Vedie ním vyšliapaný, avšak neoznačený chodník dlhý asi 200 m. Z lokality sa naskytá krásny výhľad na mohutný malofatranský vrch Šíp.

(POZNÁMKA: Dni 15.000 rokov starého európskeho unikátu môžu byť onedlho zrátané. Ohrozuje ho totiž výstavba diaľnice D1, ktorá by napriek protestom ochranárov mala viesť tesne okolo rašeliniska.)

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Ružomberok (Žilinský kraj)

GPS: 49,147735 19,153938

Kontakt

Adresa: Stankovany - Rojkov, 034 92

Telefón: +421 44 439 12 31

Email: oustank@stonline.sk

Web: http://uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/429

Komentáre

      
buko1 08.07.2018 o 10:36 navštívil 07.07.2018
Pekná lokalita, ale totálne ukrytá. Žiadna informačná tabuľa, chodník som našiel iba náhodou (a to som uvažoval či ide skutočne o chodník k rašelinisku, alebo ho urobili decká k nejakej svojej skrýši). Evidentne obec nemá záujem propagovať to, čo v katastri má. 
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií