Autor fotografie : Stanislav Mokoš
  • Praveká osada Mokrý Kút-3
  • Praveká osada Mokrý Kút-2
Zobraziť na veľkej mape

Praveká osada Mokrý Kút

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Vyšný Kubín je z historického hľadiska známa pre jeho osídlenie už v období Lužickej kultúry, od mladšej doby bronzovej do mladšej doby železnej. Aj preto si toto miesto vybrali archeologička Ľubica Kupcová s muzeológom Tomášom Demianom na vybudovanie Pravekej osady Mokrý Kút.
Pozemok s výhľadom na Vyšnokubínske skalky aj Choč poskytla obec. No a po naštudovaní odborných materiálov a konzultácií s inými archeológmi začala vznikať osada. Praveká osada je rozdelená na obytnú časť, hospodársky areál zahŕňajúci pestovanie plodín a chov zvierat a výrobný areál. Hlavnou časťou je zrekonštruovaný dom lužickej kultúry oravského typu. S obydlím susedia tri drevené prístrešky. Každý chráni inú pec. Dominantou prípravovne potravy je chlebová pec. Nechýba kamenná platňa na prípravu placiek.
Projekt sa začal realizovať v roku 2012, odvtedy tu bolo niekoľko workshopov, kde ľuďom predviedli ako sa robí oheň dvomi drievkami, ako sa odlievali nástroje z bronzu, ako sa piekol chlieb a placky, či ako sa robila a vypaľovala keramika pred objavením hrnčiarskeho kruhu.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Dolný Kubín (Žilinský kraj)

GPS: 49,181167 19,318833

Kontakt

Telefón: Ľubica Kupcová 0904288852 Tomáš Demian 0907560190

Email: lubica.kupcova@gmail.com

Web: https://www.facebook.com/Ipea-oz-693609650654971/

Zdroj

Stanislav Mokoš
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií