Autor fotografie : Tomáš Čejka
Zobraziť na veľkej mape

Písaný kameň

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V Bratislavskom lesnom parku neďaleko turistického rázcestia Za Kačínom sa nachádza zaujímavý balvan, ktorý v sebe ukrýva kus histórie. Nazýva sa Písaný kameň a predstavuje starý hraničný bod medzi slobodným kráľovským mestom Bratislavou a stupavsko-pajštúnskym panstvom Pálffyovcov. Mesto sa s týmto mocným šľachtickým rodom v minulosti dlhodobo prelo o územia. Do sporu zasiahol v roku 1600 sám cisár Rudolf II., ktorý dal vytýčiť hranicu prostredníctvom balvanov. Severnú líniu bratislavských majetkov označoval práve onen dodnes sa zachovavší „Písaný kameň“. V kameni je vytesaný letopočet 1600, erb mesta Bratislavy s iniciálkami bratislavského mešťanostu Mateja Partingera a tiež erb rodu Pálffyovcov s iniciálkami pálffyovského provízora Juraja Drasu. Nakoľko sa kedysi balvan v dôsledku víchrice zlomil a spadol nabok, možno na ňom dnes prečítať už len polovicu znakov, konkrétne letopočet, bratislavský erb a písmená MP.
K Písanému kameňu sa možno dostať tak, že sa vydáme po značkovaných turistických chodníkoch k rázcestiu Za Kačínom, a asi 150 m severne od tohto rázcestia odbočíme z červenej značky po neoznačenej lesnej ceste. Východiskom túr môže byť Bratislava (Krasňany, Lamač, Záhorská Bystrica či Kamzík) alebo obec Marianka.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Bratislava (Bratislavský kraj)

GPS: 48,22245 17,073

Kontakt

Adresa: Malé Karpaty, Bratislava, 831 01

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií