Autor fotografie : www.shutterstock.com
  • Hrad Budatín 1 - SHUT
  • Hrad Budatín 3 - Palickap
  • Hrad Budatín 4 - Palickap
  • Hrad Budatín 5 - Palickap
Zobraziť na veľkej mape

Hrad Budatín

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Dominantou Budatína, mestskej časti Žiliny, je romantický belavý zámok vežiaci sa nad sútokom Váhu a Kysuce. Zámok vznikol zo staršieho vodného hradu a viaže sa k nemu niekoľko povestí. Jedna z nich vraví o tom, ako tunajší hradný pán Gašpar Sunyog zasľúbil svoju krásnu dcéru istému dobrému priateľovi, mladica však, nakoľko horela láskou k inému, nechcela o otcovom nápade ani počuť. Bezradný Gašpar zanovitú dcéru v zlosti zamuroval do zámockej veže a nepustil ju, až kým sa jej osobne neprišiel zriecť jej vytúžený milý. Dnes na Budatínskom zámku na nijakú zamurovanú nešťastníčku nenatrafíme, zato tu však nájdeme svetovo unikátnu expozíciu Považského múzea v Žiline venovanú drotárskemu umeniu. Táto expozícia priblíži návštevníkom nielen historický vývoj drotárstva na Slovensku, ale i jeho súčasné umelecké prejavy. Tunajšia panelová textovo-obrazová výstava zase návštevníkov oboznámi s dejinami Budatínskeho zámku od najstarších čias po súčasnosť. Pred zámkom sa nachádza rozľahlý anglický park s domácimi i cudzokrajnými drevinami vhodný na relax, piknik i športové hry.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Žilina (Žilinský kraj)

GPS: 49,236308 18,734473

Kontakt

Adresa: Topoľová 1/14, Žilina-Budatín, 010 03

Telefón: +421 41 500 15 10

Email: muzeum@pmza.sk

Web: http://pmza.sk/expozicie/hrad-budatin/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://pmza.sk/expozicie/hrad-budatin/

Vstupné: http://pmza.sk/expozicie/hrad-budatin/

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Tinkers%27_museum_Budat%C3%ADn_Castle?uselang=sk

Komentáre

      
crashy 16.08.2016 o 13:47 navštívil 20.09.2014
Počas výšky sa mi návšteva Budatína nepodarila :D. Musela som sa vrátiť po troch rokoch ukončenia školy sme si s Iwou dali stretávku a dohnali zameškané :D. Bola sprístupnená veža s krásnym výhľadom na okolie. Avšak viac ma oslovil park v okolí :).
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií