Autor fotografie : Zemna Dĺžka
  • Čunovské jazerá 1 - Peter Vasina
Zobraziť na veľkej mape

Čunovské jazerá

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V peknom prírodnom prostredí medzi Rusovcami a Čunovom, v obklopení chráneného lužného lesa, sa rozkladajú jazerá považované za najkrajšie v Bratislave a okolí – Čunovské jazerá. Súc súčasťou prírodnej rezervácie Ostrovné lúčky, a tiež CHKO Dunajské luhy, platil v nich prísny zákaz kúpania. Tento zákaz však ľudia porušovali. Štrkové pláže, priezračná voda, neveľká hĺbka, odľahlosť a pekná príroda boli pre výletníkov priveľkým lákadlom. Zákaz bol preto nachvíľu zrušený. Čoskoro sa však zistilo, že kúpaním (najmä natieraním sa opaľovacími olejmi, ktoré sa do vody uvoľňujú), a tiež zakrmovaním rýb rybármi došlo k veľkému znečisteniu vody a v prípade, že by sa v spomínaných aktivitách pokračovalo, mohol by sa vážne narušiť celý ekosystém jazier. Navyše dochádzalo k znečisťovaniu okolia jazier a k poškodzovaniu chránených rastlinných druhov, ktoré sa v oblasti vyskytujú. Preto bolo kúpanie v Čunovských jazerách opäť zakázané. Urobiť si k jazerám výlet a pokochať sa krásou tejto vzácnej prírodnej lokality však zakázané nebolo, chráneným územím totiž vedie žlto značený turistický chodník spájajúci Čunovo a Rusovce, po ktorom sa možno nerušene pohybovať.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Bratislava (Bratislavský kraj)

GPS: 48,039715 17,172378

Kontakt

Adresa: Bratislava - Rusovce, 851 10

Web: http://uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/122

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: V jazerách nie je povolené kúpanie. Lokalita je prístupná len po žlto značenom turistickom chodníku vedúcom z Rusoviec do Čunova, ktorý obe jazerá obchádza z južnej strany.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií