Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Veľký Inovec 2 - Daniela Tomášiková
  • Veľký Inovec 3 - Daniela Tomášiková
  • Veľký Inovec 4 - Daniela Tomášiková
  • Veľký Inovec 5 - Daniela Tomášiková
  • Veľký Inovec 6 - Daniela Tomášiková
Zobraziť na veľkej mape

Veľký Inovec - 901 m n. m.

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Najvyšší vrch Pohronského Inovca, vrch Veľký Inovec, sa nachádza v centrálnej časti pohoria, medzi Novou Baňou a Topoľčiankami. Jeho vrcholová časť vyhlásená za prírodnú pamiatku predstavuje zvyšok stuhnutého lávového prúdu. Vyznačuje sa pôsobivými skalnými útvarmi, a tiež vzácnym rastlinstvom a živočíšstvom viazaným na vulkanické podložie. Na vrcholových skalách zaujme návštevníka namaľovaný štátny znak SR, ktorý akoby nahrádzal tradičné kríže (resp. dvojkríže) s obľubou umiestňované na slovenské končiare. Pod znakom sa nachádza pamätná tabuľa s nápisom „Pravda víťazí“. Vrcholové časti Veľkého Inovca ponúkajú pekné, lež obmedzené výhľady. Len kúsok pod vrcholom je turistom k dispozícii horská chata. Veľký Inovec je prístupný viacerými značenými turistickými chodníkmi. Východiskom túry môže byť napríklad mesto Nová Baňa, osada Stará Huta, obce Veľká Lehota, Tekovské Nemce či Machulince pri Topoľčiankach.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Zlaté Moravce (Nitriansky kraj)

GPS: 48,410588 18,543693

Kontakt

Adresa: Pohronský Inovec, Tekovské Nemce, 966 54

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%BEk%C3%BD_Inovec

Komentáre

      
Rastislav 05.01.2018 o 12:48 navštívil 04.01.2018
Veľký Inovec - 901 m n. m.


      
efka271@azet.sk 14.03.2016 o 11:55 navštívil 13.03.2016
Nenáročný výstup na Veľký Inovec. Na vrchol vedú cesty z každej strany pohoria. Dobre značené turistické chodníky. Ponúka výhľad na južné slovensko. Nachádza sa tu malá chata, ktorá ponúka občerstvenie pre turistov.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií