Autor fotografie : milomihalik@gmail.com
  • Jaskyňa Mažarná 2 - milomihalik@gmail.com
  • Jaskyňa Mažarná 3 - milomihalik@gmail.com
  • Jaskyňa Mažarná 4 - milomihalik@gmail.com
  • Jaskyňa Mažarná 5 - milomihalik@gmail.com
  • Jaskyňa Mažarná 6 - milomihalik@gmail.com
Zobraziť na veľkej mape

Jaskyňa Mažarná

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V mohutnom skalnom brale na severozápadnom úbočí veľkofatranského vrchu Tlstá badať výrazný skalný previs pripomínajúci pootvorenú papuľu obrovského zvieraťa. Tento previs predstavuje vstup do turisticky voľne prístupnej jaskyne Mažarná. Puklinová jaskyňa s celkovou dĺžkou 130 m je v porovnaní s väčšinou jej voľne prístupných kolegýň veľmi atraktívna, nachádza sa v nej kvapľová výzdoba, predovšetkým hrubé stalagnátové stĺpy, a tiež sintrové jazierka. V zime tu možno obdivovať i krásnu cencúľovú výzdobu, ba i živú – netopieriu výzdobu, ktorá tu každoročne nachádza útočisko pred nepriazňou zimnej stredoeurópskej klímy. Jaskyňa Mažarná je významným archeologickým náleziskom, našli sa tu doklady najstaršieho osídlenia Turca pochádzajúce z tretieho tisícročia pred n. l. Ležiac v nadmorskej výške 930 m n. m., patrí k najvyššie položeným obývaným jaskyniam na Slovensku. Mažarná je prístupná po značenom turistickom chodníku vedúcom z Blatnice cez Vápennú dolinu až na vrch Tlstá.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Martin (Žilinský kraj)

GPS: 48,939613 18,960384

Kontakt

Adresa: Veľká Fatra, Tlstá, Blatnica, 038 15

Web: http://www.ssj.sk/sk/verejnosti-volne-pristupne-jaskyne

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti.

Vstupné: Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti.

Komentáre

      
niko2 06.03.2016 o 23:47 navštívil 20.11.2011
Pekný výlet. Išiel som na Tlstú a tu som sa pokochal. Ale miestami je to makačka do kopca. No myslím, že stojí za to. Fotky sú z telefónu-slabá kvalita.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií