Autor fotografie : Lure
  • Banská klopačka Hodruša 2 - Lure
Zobraziť na veľkej mape

Banská klopačka Hodruša-Hámre

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Osada Banská Hodruša, miestna časť obce Hodruša-Hámre, sa pyšní jednou z posledných piatich zachovaných banských klopačiek na Slovensku. (Ďalšie sa nachádzajú v Banskej Štiavnici, Kremnici, Španej Doline a Solivare pri Prešove.) Pôvod tejto vzácnej stavby zapísanej v rámci skupiny pamiatkových objektov banskoštiavnického okolia i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO siaha do roku 1521, teda ešte do stredoveku. Klopačka sa pri rozličných príležitostiach ozývala hlasným klopaním na voľne visiacu drevenú dosku, čo je prastarý banícky zvyk pochádzajúci ešte z čias byzantských kláštorov. Podľa rytmu klopania sa rozlišovalo o akú udalosť ide. Z najdôležitejších ohlasovaných udalostí možno spomenúť vojenské nebezpečenstvo, pohreb či začiatok práce v bani. Pred sfáraním baníkov do štôlní sa konali spoločné modlitby, pred ktorými klopačka zrýchľovala frekvenciu klopania, čím nútila rozospaných mužov pridať do kroku.
Banícka klopačka v Banskej Hodruši je výnimočná svojím hodinovým strojom pochádzajúcim z konca 18. storočia. Tento stroj, majúc iba jednu ručičku, je slovenským unikátom. Na celom svete sa podobných hodinových strojov nachádza iba zopár.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Žarnovica (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,464762 18,819477

Kontakt

Adresa: Banská Hodruša 736, Hodruša-Hámre, 966 63

Telefón: +421 45 684 44 15

Email: sekretariat@hodrusa-hamre.sk

Web: http://www.hodrusa-hamre.sk/banska-hodrusa.phtml?id3=46588

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: +421 45 684 44 15; sekretariat@hodrusa-hamre.sk

Vstupné: +421 45 684 44 15; sekretariat@hodrusa-hamre.sk

Zdroj

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Bell_tower,_Bansk%C3%A1_Hodru%C5%A1a
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií