Autor fotografie : LMih
Zobraziť na veľkej mape

Uršulínsky kostol a kláštor v Bratislave

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V druhej polovici 17. storočia si na samom okraji vtedajšej Bratislavy – v bezprostrednej blízkosti jej severných hradieb – postavili protestanti jednoduchý renesančný chrám. Po odhalení Vešeléniho sprisahania, ktoré malo okrem politického i náboženský ráz, im bol odňatý a pridelený reholi uršulínok. Uršulínky prišli do Uhorska z kláštorov vo Viedni a v Kolíne, aby vychovávali dcéry tunajších mešťanov a aristokratov. Kostol si upravili pre svoje potreby, okrem iného dali postaviť i hlavný oltár so sochou Madony, ktorá je presnou kópiou Panny Márie Loretánskej v Taliansku. Drevo, z ktorého je socha vyrobená, pochádza zo Svätej zeme. Loretánska Panna Mária sa stala i patrónkou chrámu.
Uršulínsky kostol si až na malé výnimky uchoval svoj pôvodný vzhľad. I vďaka tomu dnes predstavuje jednu z najvzácnejších sakrálnych pamiatok Bratislavy.
Ku kostolu prilieha budova uršulínskeho kláštora pristavaná ešte v 17. storočí. Kláštor sa tešil priazni panovníčky Márie Terézie, ktorá ho finančne podporovala a často navštevovala. Podobne ako kostol, i kláštor sa do dnešných čias zachoval v takmer autentickej podobe.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Bratislava (Bratislavský kraj)

GPS: 48,145068 17,109291

Kontakt

Adresa: Uršulínska 1, Bratislava, 811 01

Telefón: +421 2 544 34 696

Email: ursuline@isternet.sk

Web: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_Loret%C3%A1nskej_Panny_M%C3%A1rie_(Bratislava)

Zdroj

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kostol_Loret%C3%A1nskej_Panny_M%C3%A1rie_(Bratislava)
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií