Jezuitský kostol v Bratislave

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Kostol Nasvätejšieho Spasiteľa ľudovo zvaný Jezuitský kostol je situovaný v bezprostrednej blízkosti bratislavskej Starej radnice a radí sa k najvzácnejším sakrálnym pamiatkam mesta. Postavili ho v prvej polovici 17. storočia ako protestantskú modlitebňu, neskôr bol však protestantom odňatý a pridelený rádu jezuitov.
Protestantské chrámy museli mať podľa dobových zákonov jednoduchý vonkajší vzhľad, nesmeli mať vežu a ani inak pripomínať kostol. Preto ani Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa nevyniká nejakým dych vyrážajúcim zovňajškom. Jediným výrazným vonkajším ozdobným prvkom sú nádherne zdobené dvere, jedno z vrcholných diel rezbárskeho umenia prvej polovice 17. storočia. Skromný vonkajší vzhľad chrámu vyvažuje prekrásna interiérová výzdoba nesmiernej umeleckej i kultúrno-historickej hodnoty, ktorá pochádza z čias jezuitskej správy. Najvzácnejším prvkom interiéru je rokoková kazateľnica radiaca sa k najkrajším pamiatkam svojho druhu na Slovensku.
Zaujímavosťou kostola je veľká krypta, miesto posledného odpočinku významných predstaviteľov jezuitského rádu, ktorí pôsobili a skonali v Bratislave.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Bratislava (Bratislavský kraj)

GPS: 48,143996 17,108534

Kontakt

Adresa: Františkánske nám. 4, Bratislava, 814 99

Telefón: +421 2 16 186

Email: touristinfo@bratislava.sk

Web: http://visit.bratislava.sk/vismo/o_utvar.asp?id_org=700013&id_u=11012385&p1=11024164

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií