Autor fotografie : JaGa
  • Nemecký vojenský cintorín Važec 2 - JaGa
  • Nemecký vojenský cintorín Važec 3 - JaGa
Zobraziť na veľkej mape

Nemecký vojenský cintorín Važec

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Vedľa hlavnej cesty medzi obcami Važec a Štrba sa na ploche cca 2,5 ha rozkladá najväčší nemecký vojenský cintorín na Slovensku. Miesto svojho posledného odpočinku tu našlo asi 6500 nemeckých vojakov, ktorí padli počas 2. svetovej vojny v oblastiach stredného a východného Slovenska. Ide napríklad o obete bojov o Dargovský priesmyk či bojov z okolia Liptovského Mikuláša. Vojaci boli pochovaní väčšinou po štyroch v jednom hrobe, nachádza sa tu však i niekoľko masových hrobov.
Cintorín je udržiavaný na objednávku nemeckých nadácií a patrí medzi najlepšie udržiavané cintoríny na Slovensku. Okrem toho zaujme i svojím architektonickým riešením, za ktoré získal v roku 1999 od Spolku architektov Slovenska cenu Dušana Jurkoviča. Rady jednoduchých granitových krížov s nádhernou panorámou Vysokých Tatier v pozadí vytvárajú výnimočne pôsobivé pietne miesto s osobitou atmosférou. Nečudo, že sa tu hojne zastavujú nielen príbuzní obetí a vojnoví veteráni, ale i bežní turisti.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Liptovský Mikuláš (Žilinský kraj)

GPS: 49,077382 20,022517

Kontakt

Adresa: Važec, 032 61

Telefón: +421 44 529 41 21; +421 918 112 569

Email: obecvazec@stonline.sk

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií