Čachtické podzemie

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Prastaré povesťami opradené Čachtické podzemie sa ako pavučina rozprestiera pod celými Čachticami. Pôvodne šlo o vínne pivnice, ktoré boli neskôr v dôsledku tureckého ohrozenia prebudované na unikátny komplex úkrytových chodieb s križovatkami a niekoľkými poschodiami. Tento komplex po stáročia chránil obyvateľov obce pred smrťou a zotročením. Väčšina chodieb je dnes nenávratne stratená. Akoby zázrakom sa však zachovala časť, ktorá v minulosti patrila k Nádašdyho kaštieľu. Práve v tomto kaštieli bola manželka Františka Nádašdyho, smutne známa Alžbeta Bátoryová,  prichytená palatínom Thurzom pri mučení dievčat.
Starobylé podzemné chodby sú dnes sprístupnené širokej návštevníckej verejnosti. Starajú sa o ne občianske združenia Na hrade a Slovenské podzemie, ktorých členovia každoročne odkryjú a pre potreby prehliadok upravia ďalšie a ďalšie úseky. Chodby dýchajúce stáročnými príbehmi sú zdobené množstvom historických nápisov. V podzemí sú inštalované i mnohé zaujímavé historické artefakty. V rôznych výklenkoch sa nachádzajú drobné tematické expozície, ako napríklad expozícia mučenia či expozícia vinárstva. Azda najväčšou atrakciou, najmä pre deti, je legendárny vražedný nástroj „železná panna“, ktorý podľa povestí používala „krvavá grófka“ Alžbeta Báthoryová. I keď nejde o skutočný historický predmet, atmosféru riadne zahustí.
Prehliadku Čachtického podzemia dopĺňa pútavý výklad. Návštevníci majú možnosť zakúpiť si i miestne vína, okrem iného aj červené prívlastkové víno Báthoryčkina krv.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Nové Mesto nad Váhom (Trenčiansky kraj)

GPS: 48,717722 17,783889

Kontakt

Adresa: Na doline, Čachtice, 916 21

Telefón: +421 950 525 263

Email: info@podzemie.net

Web: http://www.podzemie.net/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: https://www.facebook.com/cachtickepodzemie/

Vstupné: +421 950 525 263; nahrade.sk@gmail.com; info@podzemie.net

Komentáre

      
unicode 07.04.2018 o 20:00 navštívil 14.08.2016
Príjemné schladenie počas horúceho letného dňa.
      
Gypsy Kubanec 02.06.2016 o 05:52 navštívil 21.05.2016
Spokojnosť a skvelá atmosféra 
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií