Humenné Manor House

Rate it Thanks for rating

The town of Humenné, one of the historical centres of the Zemplín region, is adorned by a Renaissance manor house of imposing size. The residence guarded by two bronze lions was commissioned to be built by the wealthy and powerful Drugeth family. One of the members of this family named Valentín Drugeth became popular among the pious Zemplín people. It is said, that this man once, in a fit of anger, burned down the local Basilian monastery and the only thing that miraculously survived the fire was an icon of the Mother of God. The icon then started shedding tears and did so until Valentín, suffering from a mysterious illness, had had built a new monastery for the Basilians. These days the building is used by the Vihorlat Museum. Their beautiful exhibitions show the housing culture of the nobility from the Renaissance era all the way up to the twentieth century, as well as sacral arts, the fauna of the Zemplín region, or the works of Orest Dubay, a renowned Slovak graphic designer. Adjacent to the manor house spreads an exquisite English park with a fish pond. Further behind the park lies a very well-kept open-air museum, run by the Vihorlat Museum, focused on vernacular architecture.

Realy umark as visited?


Area

Region: Humenné (Prešovský kraj)

GPS: 48.938774 21.907327

Contact

Address: Námestie Slobody 1, Humenné, 066 01

Phone: +421 57 775 22 40

Email: sekretariat@muzeumhumenne.sk

Web: http://www.muzeumhumenne.sk/

Visitors information

Opening hours: http://www.muzeumhumenne.sk/

Admission Fee: http://www.muzeumhumenne.sk/vstupne.html

Kaštieľ v Humennom 19.08.2016 crashy
Kategória: Castles, Manor houses, Chateaus
Moje prvé potulné kroky mestom Humenné viedli ku bráne s levmi, ktoré strážia vstup do okázalého územia Humenského kaštieľa. Obklopený parkom a jeho návštevníkmi, ktorí si užívajú posedenie pri posledných ... Read more

Comments

      
crashy 16.08.2016 o 13:35 visited 09.07.2016
Kaštieľ Vám ponuka hneď niekoľko expozícii: vlastivedné, prírodovedné, ľudové a historické. Samozrejme, že akú inú som si mohla vybrať ak nie historickú expozíciu :P. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých veci, ako napríklad spojitosť tohto kaštieľa so samotnou Máriou Teréziou a rodmi ako Drughetovci, Csákyovci a Andrássyovci (podľa obrazov to vyzerá, že to boli naozaj fešáci, len škoda, že ich ženy neboli také pekné).

Prvá informácia o tomto pozoruhodnom gotickom štvorkrídlovom zámku je z roku 1449. Dozvedáme sa hneď v úvode prehliadky, že kaštieľ prešiel niekoľkými úpravami. Pôvodne to bol vodný hrad, ktorý sa zmenil na renesančný a neskôr aj na gotický kaštieľ. Môže sa pochváliť iluzívnymi maľbami na tapetách (chinoisserie, numizmatický kabinet, glorifikácia panovníckej rodiny). A veru tých bolo viac než dosť. Čo izba to nástenné a stropné maľby. Zaujímavosťou bol aj fakt rozdelenie kaštieľa na ženského a panské krídlo. V ženskom krídle dominovalo svetlé drevené obloženie zdobené pozláteným vzorom v luiséznom štýle, kde u pánskeho krídla dominovalo tmavé dubové obloženie stien. Najcennejším kusom nábytku (paradoxne v pánskom krídle), je šperkovnica veľkých rozmerov, zdobená tenkým plátkom mramoru na spôsob tzv. benátskej mozaiky.


 

Nearby you will find

Nearby accommodations

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info