Kaštieľ v Humennom

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Mesto Humenné, jedno z historických centier zemplínskeho regiónu, zdobí prekrásny renesančný kaštieľ impozantných rozmerov. Rezidenciu stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov. Jeden z predstaviteľov tohto rodu, Valentín Drugeth, vošiel i do povedomia zbožného zemplínskeho ľudu. Vraví sa, že tento muž raz v hneve vypálil miestny baziliánsky kláštor, z ktorého sa akoby zázrakom zachránila nepoškodená ikona Božej rodičky. Táto ikona začala roniť slzy, a ronila ich vraj dovtedy, kým sa podivne ochorevší Valentín nepokajal a nedal baziliánom vystavať nový kláštor. Reprezentatívnu budovu Kaštieľa v Humennom dnes využíva tunajšie Vihorlatské múzeum. Nádherné expozície tohto múzea sú orientované na bytovú kultúru šľachty od renesancie (16. stor.) po 20. storočie, tiež na sakrálne umenie, živočíšstvo Zemplína či dielo slávneho slovenského grafika Oresta Dubaya. Pri kaštieli sa rozprestiera výstavný anglický park s rybníkom a za ním nádherný skanzen Vihorlatského múzea s expozíciou ľudovej architektúry.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Humenné (Prešovský kraj)

GPS: 48,938774 21,907327

Kontakt

Adresa: Námestie Slobody 1, Humenné, 066 01

Telefón: +421 57 775 22 40

Email: sekretariat@muzeumhumenne.sk

Web: http://www.muzeumhumenne.sk/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.muzeumhumenne.sk/

Vstupné: http://www.muzeumhumenne.sk/vstupne.html

Kaštieľ v Humennom 19.08.2016 crashy
Kategória: Hrady, Zámky, Kaštiele
Moje prvé potulné kroky mestom Humenné viedli ku bráne s levmi, ktoré strážia vstup do okázalého územia Humenského kaštieľa. Obklopený parkom a jeho návštevníkmi, ktorí si užívajú posedenie pri posledných ... Čítať viac

Komentáre

      
crashy 16.08.2016 o 13:35 navštívil 09.07.2016
Kaštieľ Vám ponuka hneď niekoľko expozícii: vlastivedné, prírodovedné, ľudové a historické. Samozrejme, že akú inú som si mohla vybrať ak nie historickú expozíciu :P. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých veci, ako napríklad spojitosť tohto kaštieľa so samotnou Máriou Teréziou a rodmi ako Drughetovci, Csákyovci a Andrássyovci (podľa obrazov to vyzerá, že to boli naozaj fešáci, len škoda, že ich ženy neboli také pekné).

Prvá informácia o tomto pozoruhodnom gotickom štvorkrídlovom zámku je z roku 1449. Dozvedáme sa hneď v úvode prehliadky, že kaštieľ prešiel niekoľkými úpravami. Pôvodne to bol vodný hrad, ktorý sa zmenil na renesančný a neskôr aj na gotický kaštieľ. Môže sa pochváliť iluzívnymi maľbami na tapetách (chinoisserie, numizmatický kabinet, glorifikácia panovníckej rodiny). A veru tých bolo viac než dosť. Čo izba to nástenné a stropné maľby. Zaujímavosťou bol aj fakt rozdelenie kaštieľa na ženského a panské krídlo. V ženskom krídle dominovalo svetlé drevené obloženie zdobené pozláteným vzorom v luiséznom štýle, kde u pánskeho krídla dominovalo tmavé dubové obloženie stien. Najcennejším kusom nábytku (paradoxne v pánskom krídle), je šperkovnica veľkých rozmerov, zdobená tenkým plátkom mramoru na spôsob tzv. benátskej mozaiky.


 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií