Autor fotografie : Wizzard
Zobraziť na veľkej mape

Pálffyho palác - Galéria mesta Bratislavy

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Historicky nesmierne hodnotná budova Pálffyho paláca v Bratislave priam dýcha históriou. Pod jedinou strechou tu možno rozoznať veľké množstvo historických a architektonických etáp vývoja mesta: v suteréne sú viditeľné stopy po keltskom oppide, v murive objektu je množstvo stavebného materiálu z rímskych čias, vidíme tu i zvyšky ranostredovekého románskeho paláca, jadro mestského gotického paláca a ešte všeličo iné.
Budovu od 18. storočia až do rozpadu monarchie vlastnili Pálffyovci, po ktorých bola napokon i pomenovaná. Dnes jej priestory využíva Galéria mesta Bratislavy, ktorá tu zriadila 5 stálych expozícií. Prvá z nich predstavuje gotickú maľbu a plastiku. Druhá je venovaná keltskej mincovni, ktorá v prvom storočí pred n. l. pôsobila na území Bratislavy, a ktorá okrem iného razila i známe mince Biatec zobrazené na starej slovenskej päťkorunáčke. Ďalšie dve expozície zachytávajú moderné slovenské umenie 20. storočia, nájdeme tu diela takých majstrov, ako M. Benka, M. A. Bazovský, Ľ. Fulla, V. Hložník či J. Alexy a spoznáme i výtvarné javy, ktoré rozhodujúcim spôsobom určovali charakter umeleckého diania na Slovensku. Posledná expozícia je venovaná stredoeurópskemu maliarstvu a sochárstvu od začiatku 19. storočia do roku 1918 s dôrazom na oblasť Bratislavy.
Okrem stálych expozícií možno v galérii pravidelne obdivovať i diela prezentované v rámci krátkodobých výstav.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Bratislava (Bratislavský kraj)

GPS: 48,142204 17,10715

Kontakt

Adresa: Panská 261/19, Bratislava, 815 35

Telefón: +421 2 544 33 627

Email: gmb@gmb.sk

Web: http://www.gmb.sk/sk/content/palffyho-palac

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.gmb.sk/sk/content/kde-nas-najdete

Vstupné: http://www.gmb.sk/sk/content/vstupne

Zdroj

https://sk.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1lfiho_pal%C3%A1c_%28Pansk%C3%A1%29
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií