Autor fotografie : Pudelek
  • Spišský Jeruzalem 1 - Erik Adamčiak
  • Spišský Jeruzalem 2 - Erik Adamčiak
Zobraziť na veľkej mape

Spišský Jeruzalem

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Pod názvom Spišský Jeruzalem sa skrýva unikátna modelová krajinka v spišsko-podhradskej lokalite Pažiť, ktorá je štruktúrou podobná skutočnému blízkovýchodnému Jeruzalemu. Túto modelovú krajinku pozostávajúcu z viacerých sakrálnych stavieb symbolizujúcich historické objekty späté s poslednými okamihmi života Ježiša Krista vybudovali medzi rokmi 1666 a 1675 jezuitskí mnísi. Učinili tak preto, lebo v danom čase sa kvôli vojnám s Turkami ľudia nevedeli dostať do Svätej zeme, najvýznamnejšieho kresťanského pútnického miesta.
Jadrom dnešného Spišského Jeruzalema sú tri kaplnky medzi Spišskou Kapitulou a Sivou bradou. Celkovo je ale súčasťou symbolickej krajinky viacero stavieb; Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule je miestom poslednej večere Pána, Kaplnka sv. Rozálie zodpovedá Herodesovmu palácu, Kaplnka sv. Františka Xaverského predstavuje sídlo Piláta Pontského a Kaplnka sv. Kríža na Sivej brade je povestná Golgota. Sedem malých prícestných kaplniek symbolizuje hradby Jeruzalema. Zaujímavé je, že stavitelia zachovali vzdialenosti medzi jednotlivými objektmi presne tak, ako v reálnom Jeruzaleme, v mierke 1:1. Dielo Spišského Jeruzalema však zjavne nebolo dokončené, predpokladá sa, že malo obsahovať ešte viac stavieb. Navyše, niektoré objekty, ktoré pôvodne vybudované boli, v priebehu stáročí zanikli, napríklad obdoba Getsemanskej záhrady, ktorá sa kedysi nachádzala v katastri susednej obce Jablonov. I tak je však Spišský Jeruzalem absolútne unikátnym úkazom, ktorý na Slovensku nemá obdobu.
Lokalita je prístupná po turistickom chodníku medzi Spišskou Kapitulou a Sivou bradou.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Levoča (Prešovský kraj)

GPS: 49,003413 20,733646

Kontakt

Adresa: Spišské Podhradie, 053 04

Telefón: +421 53 469 90 78

Email: tic@spisskepodhradie.sk

Web: http://www.spisskanovaves.eu/navstevnik/tipy_na_vylety_v_okoli/spissky_jeruzalem/index.html

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spi%C5%A1sk%C3%A1_Kapitula-Zipser_Kapitel_1.jpg
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií