Autor fotografie : Thaler Tamas
Zobraziť na veľkej mape

Románska rotunda v Bijacovciach

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Len máloktorá spišská obec sa hrdí tak vzácnou kultúrnou pamiatkou ako Bijacovce. V tejto dedinke sa totiž povedľa kostola zachovala jedna z mála románskych rotúnd na Slovensku. Rotunda patriaca k najstarším sakrálnym stavbám celého Spiša bola vybudovaná v 13. storočí a pôvodne plnila pravdepodobne funkciu pútnickej kaplnky či – ako sa nazdávajú niektorí odborníci – karnera (kostnice). Rotunda bola postavená z lomového kameňa a prikrytá šindľovou strieškou. Zasvätená bola patrónom lekárov, sv. Kozmovi a Damiánovi. Románska rotunda v Bijacovciach tvorí s povedľa stojacim kostolom jedinečné zoskupenie historických sakrálnych stavieb, ktoré je vďaka vyvýšenej polohe zďaleka viditeľné, zhliadnuť ho možno napríklad i zo Spišského hradu.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Levoča (Prešovský kraj)

GPS: 49,025623 20,803996

Kontakt

Adresa: Bijacovce 64, Bijacovce, 053 06

Telefón: +421 53 469 93 16

Email: bijacovce@kapitula.sk

Web: http://www.obecbijacovce.sk/-pamiatky

Zdroj

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Bijacovce

Komentáre

      
yetee 15.05.2020 o 21:07
Interiér kostola je zaujímavý nástennými maľbami zobrazujúcimi tradičnú Ladislavovskú legendu, ktoré odborníci zaraďujú medzi najkrajšie gotické výtvarné diela na Slovensku.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií