Slovenská ústredná hvezdáreň

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Nebývalý záujem o prírodné vedy orientovaný na získanie čo najpresnejších výsledkov astronomických pozorovaní vyvolal v polovici 19. storočia na celom svete úsilie o zakladanie nových, moderných astronomických observatórií. Mimoriadne významnou udalosťou v dejinách astronómie na Slovensku bolo v roku 1871 založenie jedného z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe – hvezdárne v Starej Ďale (od roku 1947 Hurbanovo).
Dr. Mikuláš Konkoly Thege – zakladateľ hvezdárne i geomagnetického a meteorologického observatória v Hurbanove – patril na prelome 19. a 20. storočia medzi popredné vedecké svetové osobnosti. Spolupracoval s mnohými významnými astronómami tých čias.
Jeho zásluhou patrila hurbanovská hvezdáreň medzi najznámejšie vedecké inštitúcie v Európe. Dnes predstavuje najvýznamnejšiu inštitúciu svojho druhu na Slovensku.

Neodmysliteľnou súčasťou práce hvezdárne je sprístupňovanie astronomických informácií širokej verejnosti. Slovenská ústredná hvezdáreň má vo svojej ponuke programy pre individuálnych návštevníkov i skupiny, či už ide o projekciu nočnej oblohy a prezentáciu kozmických úkazov a pohybov rôznych kozmických telies v planetáriu, alebo pozorovanie oblohy prostredníctvom špeciálnych astronomických ďalekohľadov. (Pozorovania sa uskutočňujú len za priaznivého počasia.)

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Komárno (Nitriansky kraj)

GPS: 47,87345 18,189942

Kontakt

Adresa: Komárňanská 134, Hurbanovo, 947 01

Telefón: +421 35 760 24 84

Email: suh@suh.sk

Web: http://www.suh.sk/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.suh.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=54

Vstupné: http://www.suh.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid54

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií