Autor fotografie : Szeder László
  • Pevnostný systém Komárna 2 - Aktron
  • Pevnostný systém Komárna 3 - Aktron
  • Pevnostný systém Komárna 4 - Szeder László
  • Pevnostný systém Komárna 5 - Aktron
  • Pevnostný systém Komárna 6 - Szeder László
  • Pevnostný systém Komárna 7 - Szeder László
  • Pevnostný systém Komárna 8 - Szeder László
Zobraziť na veľkej mape

Stará a Nová pevnosť Komárno

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Fortifikačný systém Komárna, pochádzajúci zo 17. – 19. storočia, bol svojho času najväčšou a najsilnejšou pevnostnou sústavou v Habsburskej monarchii (Rakúrko-Uhorsku) a i v celosvetovom meradle mu patrilo jedno z popredných miest. Nezlomili ho hordy Turkov, protihabsburské stavovské povstania ani napoleonské vojny. Jeho nedobytnosť vystihuje latinský nápis nachádzajúci sa na jednej z pevností: „Nec arte, nec marte“ – Ani ľsťou, ani silou. Systém sa skladá z viacerých obranných objektov. Niektoré si možno obzrieť iba zvonku, iné sú sprístupnené i zvnútra za účelom turistickej prehliadky.
K druhým menovaným patrí i najstaršia a najcharakteristickejšia súčasť systému tvorená dvoma priľahlými pevnosťami – Starou a Novou. Stará pevnosť je – ako i sám názov napovedá – celkom najstarším prvkom, ktorý bol postavený na mieste stredovekého komárňanského hradu.
Objekty Starej a Novej pevnosti sú v pomerne zlom stave, pri ich návšteve je preto nutné dbať na bezpečnostné pokyny personálu.
Celý fortifikačný systém Komárna bol pre svoju nesmiernu kultúrno-historickú hodnotu navrhnutý na zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Komárno (Nitriansky kraj)

GPS: 47,754574 18,135572

Kontakt

Adresa: Hradná ulica, Komárno, 945 01

Telefón: +421 35 2851 265

Email: info@pevnost-komarno.sk

Web: http://www.pevnost-komarno.sk/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.komarno.sk/navstevny-poriadok-v-starej-a-novej-pevnosti-%28ustredna-pevnost%29_3794.html

Vstupné: http://www.komarno.sk/navstevny-poriadok-v-starej-a-novej-pevnosti-%28ustredna-pevnost%29_3794.html Lístky na prehliadku Starej a Novej pevnosti je možné zakúpiť v kancelárii neziskovej organizácie Pro Castello Comaromiensi nachádzajúcej sa v budove mestskej polície hneď vedľa pevností.

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Kom%C3%A1rno_Fortress
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií