Autor fotografie : Majtán Robo
  • Prírodná rezervácia Mohylky 02 - Majtán Robo
  • Prírodná rezervácia Mohylky 03 - Majtán Robo
  • Prírodná rezervácia Mohylky 04 - Majtán Robo
  • Prírodná rezervácia Mohylky 05 - Majtán Robo
  • Prírodná rezervácia Mohylky 06 - Majtán Robo
  • Prírodná rezervácia Mohylky 07 - Majtán Robo
Zobraziť na veľkej mape

Prírodná rezervácia Mohylky

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Mohylky sú najvýznamnejšou lokalitou s hromadným výskytom skamenených živočíchov na Liptove a jednou z najvýznamnejších na celom Slovensku. Nachádzajú sa v severovýchodnej časti obce Lisková, pod majestátnymi Chočskými vrchmi. Terénna vyvýšenina s vápencovými skaliskami a kamennou suťou obsahuje nespočetné množstvo pravekých morských lastúrnikov, peniažtekovitých numulitov, zubov žralokov, koralov a iných fosílií, ktoré žili v oblasti pred asi 50 miliónmi rokov. Ich veľkosť sa pohybuje od niekoľkých milimetrov až po cca 10 cm. Skameneliny sú vynikajúco zachované.
Lokalita Mohylky bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Platí tu 4. stupeň ochrany a akékoľvek poškodzovanie či odnášanie skamenelín je prísne zakázané.
Prístup k Mohylkám je z obce Lisková. Lokalita sa nachádza priamo pri ceste. Pre návštevníkov je tu vybudovaná lavička a informačná tabuľa.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Ružomberok (Žilinský kraj)

GPS: 49,098367 19,352023

Kontakt

Adresa: Lisková, 034 81

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií