Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Liskovská jaskyňa 2 - Daniela Tomášiková
  • Liskovská jaskyňa 3 - Daniela Tomášiková
  • Liskovská jaskyňa 4 - Daniela Tomášiková
  • Liskovská jaskyňa 5 - Daniela Tomášiková
Zobraziť na veľkej mape

Liskovská jaskyňa

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V masíve vrchu Mních, v blízkosti liptovskej obce Lisková, sa nachádza jaskyňa, ktorá vďaka svojej dĺžke viac ako 4200 metrov predstavuje jednu z najdlhších jaskýň na celom Slovensku. Jaskyňu vyhlásenú i za národnú prírodnú pamiatku tvorí zložité bludisko chodieb a dómov situovaných dokonca v niekoľkých úrovniach nad sebou. Vchodov do tohto bludiska je taktiež hneď niekoľko. V jaskyni sa nachádza pekná, lež poškodená sintrová výzdoba. Jej najväčší význam však spočíva v tom, že predstavuje dôležité archeologické nálezisko. Našli sa tu kosti ľudí nesúce znaky pradávnych ľudožrútskych praktík, a tiež unikátny medený býčí dvojzáprah zo 4. tisícročia pred n. l., ktorý na Slovensku nemá obdobu. Liskovská jaskyňa poskytuje útočisko až dvanástim druhom netopierov. Východiskom túr k jaskyni je obec Lisková.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Ružomberok (Žilinský kraj)

GPS: 49,091667 19,344442

Kontakt

Adresa: Lisková, 034 81

Web: http://www.ssj.sk/sk/clanok/124-liskovska-jaskyna

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti, avšak len neoficiálne. Vstup do jaskyne je len na vlastné riziko. Rozhodne neodporúčame vstupovať do hlbších častí jaskyne. Akékoľvek poškodenie pamiatky je trestné.

V blízkom okolí nájdete

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Ubytovanie v okolí

Zobraziť viac ... Zobraziť menej ...

Komentáre

      
ZdenkaS 22.07.2018 o 20:12 navštívil 20.07.2018
      
Danka 11.04.2016 o 17:39
Do samotnej jaskyne sa samozrejme nedá vstúpiť - konieckoncov je dobre uzatvorená, ale vstupný portál s krásnym skalným oknom je naozaj voľne prístupný.
Danka
 

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií