Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Liskovská jaskyňa 2 - Daniela Tomášiková
  • Liskovská jaskyňa 3 - Daniela Tomášiková
  • Liskovská jaskyňa 4 - Daniela Tomášiková
  • Liskovská jaskyňa 5 - Daniela Tomášiková
Zobraziť na veľkej mape

Liskovská jaskyňa

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

V masíve vrchu Mních, v blízkosti liptovskej obce Lisková, sa nachádza jaskyňa, ktorá vďaka svojej dĺžke viac ako 4200 metrov predstavuje jednu z najdlhších jaskýň na celom Slovensku. Jaskyňu vyhlásenú i za národnú prírodnú pamiatku tvorí zložité bludisko chodieb a dómov situovaných dokonca v niekoľkých úrovniach nad sebou. Vchodov do tohto bludiska je taktiež hneď niekoľko. V jaskyni sa nachádza pekná, lež poškodená sintrová výzdoba. Jej najväčší význam však spočíva v tom, že predstavuje dôležité archeologické nálezisko. Našli sa tu kosti ľudí nesúce znaky pradávnych ľudožrútskych praktík, a tiež unikátny medený býčí dvojzáprah zo 4. tisícročia pred n. l., ktorý na Slovensku nemá obdobu. Liskovská jaskyňa poskytuje útočisko až dvanástim druhom netopierov. Východiskom túr k jaskyni je obec Lisková.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Ružomberok (Žilinský kraj)

GPS: 49,091667 19,344442

Kontakt

Adresa: Lisková, 034 81

Web: http://www.ssj.sk/sk/clanok/124-liskovska-jaskyna

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti, avšak len neoficiálne. Vstup do jaskyne je len na vlastné riziko. Rozhodne neodporúčame vstupovať do hlbších častí jaskyne. Akékoľvek poškodenie pamiatky je trestné.

Komentáre

      
ZdenkaS 22.07.2018 o 20:12 navštívil 20.07.2018
      
Danka 11.04.2016 o 17:39
Do samotnej jaskyne sa samozrejme nedá vstúpiť - konieckoncov je dobre uzatvorená, ale vstupný portál s krásnym skalným oknom je naozaj voľne prístupný.
Danka
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií