Autor fotografie : Rj1979
  • Prielom Dunajca 2 - Jerzy Opioła
  • Prielom Dunajca 3 - Daniela Tomášiková
  • Prielom Dunajca 4 - Daniela Tomášiková
  • Prielom Dunajca 5 - Daniela Tomášiková
  • Prielom Dunajca 6 - Viktor Hopko
Zobraziť na veľkej mape

Prielom Dunajca

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Národná prírodná rezervácia Prielom Dunajca nachádzajúca sa v Pieninskom národnom parku na slovensko-poľských hraniciach je považovaná za jednu z najkrajších v celej strednej Európe, preto nečudo, že ide o turisticky najobľúbenejšiu oblasť Pienin. Rieka Dunajec sa tu meandrovite zarezáva do mohutného bradlového masívu, vytvárajúc výraznú tiesňavu vysokej estetickej i biologickej hodnoty. Brehom kľukatiaceho sa Dunajca vedie turistický náučný chodník s 10 informačnými panelmi, ktorý možno absolvovať peši i v sedle bicykla. Túra je nenáročná a plná priam strhujúcich prírodných scenérií. Návštevníkom sa otvárajú krásne výhľady na najcharakteristickejší vrch pohoria, Trzy Korony, a tiež na množstvo krásnych skalných útvarov, napríklad legendami opradenú Ostrú skalu, z ktorej vraj v dávnych časoch zhadzovali neposlušných poddaných do rozbúrenej rieky. Kochať sa možno i pohľadom na skalné veže Sedem mníchov či na kamennú Mníšku, ktorú podľa povesti oných sedem pánov pred svojím skamenením zvyklo potajme navštevovať (za akým účelom, to radšej nechcime vedieť). Na trase chodníka sa nachádza nikdy nezamŕzajúci prameň Storočná voda, o ktorom sa vraví, že kto sa z neho napije, dožije sa sto rokov. Rezervácia sa okrem pôsobivých výtvorov neživej prírody vyznačuje i množstvom vzácnych druhov podhorskej a horskej fauny a flóry, žije tu reliktný cicavec piskor vrchovský, známa, no veľmi zriedkavá vydra riečna či menej známy dravec orol krikľavý.
Východiskom túr do Prielomu Dunajca je zväčša Červený Kláštor, v ktorom sa nachádza začiatok náučného chodníka, trasu však možno absolvovať i z opačného konca, z obce Lesnica. Nezabudnuteľným zážitkom je plavba prielomom na plti. Túto službu ponúka viacero spoločností. Východiskom plavieb je obyčajne obec Červený Kláštor.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Stará Ľubovňa (Prešovský kraj)

GPS: 49,416219 20,430605

Kontakt

Adresa: Pieniny, Lesnica, 065 33

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Dunajec

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pieni%C5%84ski_Prze%C5%82om

Komentáre

      
natali711 01.09.2017 o 08:22 navštívil 04.06.2017
Jednoduchá a pohodová prechádzka okolo Dunajca. Cestu späť sme si vybrali cez kopec. Išli sme cez dedinu a potom lesom. Trochu sme sa obávali či v dedine nájdeme odbočku, ale našli sme. Na začiatku to bol stúpak (čo sme nečakali), ale potom už v pohode. Išli sme lesnou cestou a bolo dosť mokro , v niektorých úsekoch bola cesta veľmi rozjazdená traktormi. Iba zopár ľudí išlo tou trasou, 90% sa vracalo späť prielomom ale mali odvoz. Cez prielom odporúčam ísť podľa možnosti mimo sezóny, alebo cez týždeň pre obrovské množstvo bicyklov na trase. Ja by som tú trasu označila ako cyklistický chodník, pretože okrem nás sme stretli iba 4 skupinky peších turistov, zbytok boli cyklisti. Naozaj ich bolo príliš, trebalo dávať neustále pozor, niektorí si mysleli, že sú na pretekoch! Práve pre množstvo cyklistov by som neodporúčala tam ísť pešo v sezóne hlavne s malými deťmi. A pritom je to nádherná prechádzka ešte krajšou prírodou.
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií