Múzeum Červený Kláštor

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Kto by nepoznal legendu o lietajúcom Cypriánovi, vzdelanom mníchovi, ktorý údajne skonštruoval lietací stroj, vzniesol sa k nebeským výškam a klesol k zemi, súc zrazený bleskom? Domovom tohto povestného učenca bol tzv. Červený kláštor postavený niekedy v 14. storočí v oblasti Zamaguria.
Dejiny Červeného kláštora sú neodmysliteľne späté s dvomi mníšskymi rádmi – s rádom kamaldulov, ku ktorým patril i fráter Cyprián, a s rádom kartuziánov, ktorý kláštor vystaval. Kartuziáni i kamalduli sa radili k najprísnejším kontemplatívnym reholiam. Ich mnísi nosili biely habit, skladali sľub chudoby a mlčanlivosti a veľmi skromne sa stravovali. Vo veľkom sa venovali odpisovaniu, výzdobe a viazaniu kníh.
Červený kláštor, ktorému sa v priebehu dejín podarilo vtisnúť svoje meno i obci vzniknuvšej pred jeho múrmi, pretrval celé stáročia v temer nezmenenej podobe. Dominantou starobylého komplexu je Kostol sv. Antona Pustovníka, okrem neho tu nájdeme veľkú kláštornú budovu s krížovou chodbou, hodinovú vežu, hospodárske budovy a mohutné opevnenie.
V súčasnosti je v priestoroch pamiatky zriadené unikátne múzeum. Jeho expozície sa zameriavajú na prezentáciu hmotného i duchovného posolstva niekdajšieho kláštora a rádov kartuziánov a kamaldulov. Venujú sa však aj iným kláštorom a mníšskym rádom, ktoré v priebehu dejín na území Slovenska pôsobili.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Kežmarok (Prešovský kraj)

GPS: 49,398878 20,416808

Kontakt

Adresa: Pod lipami 20, Červený Kláštor, 059 06

Telefón: +421 52 482 20 57; +421 910 900 380

Email: muzeumcervenyklastor@muzeumcervenyklastor.sk

Web: http://www.muzeumcervenyklastor.sk/

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.muzeumcervenyklastor.sk/otvaracie-hodiny/

Vstupné: http://www.muzeumcervenyklastor.sk/vstupne/

Zdroj

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:%C4%8Cerven%C3%BD_Kl%C3%A1%C5%A1tor
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií