Autor fotografie : Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 1 - Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 2- Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 4 - Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 5 - Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 6 - Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 7 - Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 8 - Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 9 - Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 10 - Daniela Tomášiková
  • Parížske močiare 11 - Daniela Tomášiková
Zobraziť na veľkej mape

Parížske močiare

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Takzvané Parížske močiare, najväčšie súvislé trstinové močiare na celom Slovensku, sa rozkladajú medzi obcami Gbelce a Nová Vieska v okrese Nové Zámky. Močiare predstavujú jednu z posledných pôvodných, a zároveň jednu najhodnotnejších lokalít vodného vtáctva u nás. Hniezdi tu viac ako 170 druhov vtákov, z ktorých niektoré sa nevyskytujú nikde inde na Slovensku. Na pozorovanie vtáctva bola v oblasti vybudovaná malá drevená rozhľadňa. Parížske močiare navštevujú ornitológovia z celej Európy. Nečudo, že bola táto oblasť vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Okrem vtákov sa v lokalite vyskytujú aj iné vzácne zvieratá, ako napríklad vydra riečna či korytnačka močiarna – jediná na Slovensku žijúca korytnačka. Veľmi hodnotná je i tunajšia flóra. Historickou zaujímavosťou Parížskych močiarov je, že tu predstavitelia minulého režimu plánovali experimentovať s pestovaním ryže, čím by sa chýrečné československé poľnohospodárstvo akiste vyšvihlo na ešte onakvejšiu úroveň, než na ktorej bolo. Územím močiarov dnes vedú dva náučné chodníky. Východiskom výletov do oblasti je severozápadná časť obce Gbelce (Trstinová ulica). Na návštevníka čaká množstvo nádherných krajinárskych scenérií.
Nuž a prečo sa tieto močiare nazývajú Parížskymi? Koncom 18. storočia sem gróf Pálfy povolal vychýreného parížskeho odborníka na odvodňovanie pôdy, ktorého poveril vybudovaním jazera, resp. močiara a odvodňovacieho kanála, aby tak získal viac poľnohospodársky využiteľnej pôdy (predtým mali tunajšie mokrade omnoho väčšie rozmery). Močiarom potom ostal názov Parížske a potoku, ktorý nimi preteká, prischlo pomenovanie Paríž.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Nové Zámky (Nitriansky kraj)

GPS: 47,863692 18,500767

Kontakt

Adresa: Gbelce, 943 42

Web: http://uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/126

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií