Autor fotografie : Jankehy
  • Kaštieľ v Diviakoch - ren. 1 - Bubamara
Zobraziť na veľkej mape

Kaštieľ v Diviakoch - renesančný

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Výraznou dominantou dedinky Diviaky je kaštieľ rodu Platthyovcov vystavaný v 17. storočí v renesančnom slohu. Táto vzácna kultúrna pamiatka patrila dlho Matici slovenskej, dnes slúži ako depozitné pracovisko Slovenskej národnej knižnice. Interiéry kaštieľa, žiaľ, nie sú otvorené pre verejnosť, pohľadom na jeho pôvabný zovňajšok, ktorý vo svojom diele vyzdvihol i slávny uhorský polyhistor Matej Bel označivší kúriu za veľkú ozdobu obce, sa však môže bez okolkov pokochať každý. Okrem renesančného platthyovského kaštieľa sa v obci Diviaky nachádza i mladší rokokovo-klasicistický kaštieľ Tarnóczyovcov obklopený miestnym parkom. I tento možno obdivovať len zvonku. Návštevník Diviakov v rámci svojej cesty nezriedka zavíta i do neďalekých Turčianskych Teplíc. Tunajší nádherný kúpeľný areál – mimochodom jeden z najstarších na Slovensku –, taktiež kúpeľný park a aquapark s množstvom atrakcií je veľkým lákadlom pre nejedného turistu.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Turčianske Teplice (Žilinský kraj)

GPS: 48,879823 18,851739

Kontakt

Adresa: Matičná 1467/61, Turčianske Teplice, 039 01

Telefón: +421 43 245 11 31

Email: snk@snk.sk

Web: http://www.snk.sk/?kastiel-diviaky

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Renesančný kaštieľ v Diviakoch slúži ako depozitné pracovisko Slovenskej národnej knižnice a jeho interiéry nie sú prístupné verejnosti.

Vstupné: Renesančný kaštieľ v Diviakoch slúži ako depozitné pracovisko Slovenskej národnej knižnice a jeho interiéry nie sú prístupné verejnosti.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií