Autor fotografie : Kamil
  • Jaskyňa Šarkanova diera a Chyža 02 - Kamil
Zobraziť na veľkej mape

Jaskyňa Šarkanova diera a Chyža

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Na severnom úbočí Vysokého vrchu vypínajúcom sa v pohorí Volovské vrchy nad obcou Poráč, sa ukrýva dvojica jaskýň vzniknuvších v dávnych dobách činnosťou potoka. Väčšia z nich sa nazýva Šarkanova diera (nemýliť si s veľmi podobne nazvanou Šarkaňou dierou v Súľovských skalách). Táto jaskyňa je dlhá 177 m. Jej najzaujímavejšími časťami sú Pastierska chodba, Vysoký dóm a Galéria. V priestoroch Šarkanovej diery možno obdivovať peknú sintrovú výzdobu. V minulosti bola vraj táto výzdoba ešte omnoho krajšia, ničili ju však rôzni vagabundi a zlodeji kvapľov. Jaskyňa Šarkanova diera predstavuje významné archeologické a paleontologické nálezisko. Našli sa tu kosti pravekých ľudí i zvierat, okrem bežných napríklad aj kosti jaskynného leva. Čaká sa už len na objavenie pozostatkov draka, ktorý tu podľa povesti pred stáročiami prebýval. Šarkanova diera je z veľkej časti voľne prístupná verejnosti, nesprístupnená časť je uzavretá mrežou. Na návštevu chladných a tmavých útrob jaskyne si treba vziať teplé oblečenie a zdroj svetla. Hneď vedľa Šarkanej diery sa nachádza ďalšia jaskyňa – tzv. Chyža. Zaujímavosťou tejto jaskyne je, že sa v nej našli najstaršie kosti zdomácneného psa na Slovensku. Tento nález dokumentuje domestifikáciu psa na našom území v neolite, teda v mladšej dobe kamennej. Jaskyňa Chyža je dlhá 14 metrov a oficiálne nie je prístupná verejnosti. K obom jaskyniam vedie náučný chodník z obce Poráč.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Spišská Nová Ves (Košický kraj)

GPS: 48,894324 20,731871

Kontakt

Adresa: Poráč, 053 23

Telefón: +421 53 429 71 85

Email: obecporac@demax.sk

Web: http://www.porac.sk/index.php?lng=sk&id=osobnosti

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: Jaskyňa Šarkanova diera je sčasti voľne prístupná verejnosti, jaskyňa Chyža nie je prístupná verejnosti.

Vstupné: Vstup do jaskyne Šarkanova diera je bezplatný, jaskyňa Chyža nie je prístupná verejnosti.

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií