Autor fotografie : Peter Dubrava
  • Čertova dolina 02 - Peter Dubrava
  • Čertova dolina 03 - Peter Dubrava
  • Čertova dolina 04 - Peter Dubrava
  • Čertova dolina 05 - Peter Dubrava
  • Čertova dolina 06 - Peter Dubrava
  • Čertova dolina 07 - Peter Dubrava
  • Čertova dolina 08 - Peter Dubrava
Zobraziť na veľkej mape

Čertova dolina

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Turisticky veľmi príťažlivá Čertova dolina sa nachádza v Národnom parku Muránska planina, neďaleko sedla Zbojská. Tiesňava, vyhlásená pre hodnotné krasové formy a zachovalé lesné spoločenstvá i za prírodnú rezerváciu, miestami pripomína známe rokliny Slovenského raja. Podobne ako v Slovenskom raji, i tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i vodopády vytvorené na lokalitou pretekajúcom potoku (za všetky možno spomenúť veľmi atraktívny Zbojnícky vodopád).
Najužšie miesto tiesňavy, ktoré je spoločne s najbližším okolím považované za najkrajšiu časť rezervácie, sa nazýva Surovcov stisk. Toto pomenovanie dostalo podľa legendárneho tisovského zbojníka Surovca, ktorý sa vraj kedysi preháňal roklinou, utekajúc pred drábmi, ktorých nemotorné nohy nezvyknuté na náročný, ťažko priechodný terén nemohli tým jeho nijako konkurovať.
Súčasný návštevník Čertovej doliny má oproti drábom i zbojníkovi Surovcovi značnú výhodu – exponované miesta tiesňavy sú dnes vybavené rebríkmi, lávkami a inými pomôckami umožňujúcimi pomerne pohodlný prechod. V prírodnej rezervácií Čertova dolina sa nachádza i niekoľko jaskýň, najvýznamnejšou z nich je verejnosti neprístupná Čertova jaskyňa, ktorá sa nazýva tiež Zbojníckou, pretože v nej podľa povesti pelešil spomínaný Surovec s družinou. Ďalšou zaujímavosťou doliny je fakt, že asi 20 – 30 metrov nad jej dnom vedie ozubnicová železnica. Vláčik premávajúci (hoc dosť zriedkavo) nad hlavami návštevníkov je raritou, ktorá nemá obdobu v nijakej inej tiesňave na Slovensku.
Čertova dolina je prístupná po okružnom Náučnom chodníku Jakuba Surovca, ktorého východiskom je sedlo Zbojská (konkrétne Zbojnícky dvor).

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Rimavská Sobota (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,736352 19,858385

Kontakt

Adresa: Muránska planina, Tisovec, 980 61

Web: http://uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/830

 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií