Artikulárny kostol v Kežmarku

Odoslať hodnotenie Ďakujeme za hodnotenie

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku je jednou z najvzácnejších sakrálnych pamiatok Slovenska. Nečudo, že je zapísaný i v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Kostol bol vybudovaný v časoch náboženskej neslobody. Evanjelické chrámy museli byť v tejto dobe podľa istého zákonného článku (artikulu) postavené z dreva, museli stáť mimo mestských hradieb a nesmeli mať vežu.
Na stavbu kežmarského artikulárneho kostola prispeli protestanti z celej severnej Európy. Švédsky a dánsky kráľ preň dokonca vo svojich krajinách nariadili urobiť zbierky. Traduje sa, že pri stavaní chrámu pomáhali i švédski námorníci, ktorí po sebe zanechali pamiatku – strop pripomínajúci obrátenú provu lode a okná okrúhleho tvaru podobné lodným oknám.
Krásu a špecifické kúzlo artikulárneho kostola v Kežmarku ocenili i tvorcovia známej slovenskej rozprávky Perinbaba, ktorí tu nakrútili niekoľko scén.
V súčasnosti chrám plní svoj pôvodný náboženský účel, ako významná kultúrna pamiatka je však v stanovených hodinách sprístupnený i širokej turistickej verejnosti.

Naozaj odznačiť ako navštívené?


Lokalita

Okres: Kežmarok (Prešovský kraj)

GPS: 49,133292 20,428334

Kontakt

Adresa: Hviezdoslavova 328/16, Kežmarok, 060 01

Telefón: +421 52 452 22 42

Email: ecavkk@gmail.com

Web: http://www.ecavkk.sk/dreveny_kostol.html

Informácie pre návštevníkov

Otváracie hodiny: http://www.ecavkk.sk/dreveny_kostol.html

Vstupné: http://www.ecavkk.sk/dreveny_kostol.html

Zdroj

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Articular_church,_Ke%C5%BEmarok
 

V blízkom okolí nájdete

Ubytovanie v okolí

Návštevnosť týchto stránok analyzujeme pomocou služby Google Analytics. Pomáhajú nám pritom súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií